Kiedy doskwierała posucha brunatna plamistość liści nie dawała o sobie znać, objawy nie uwidaczniały się. Wystarczyły niewielkie opady, które spowodowały chwilowy wzrost wilgoci w łanie oraz temperatury ok. 10°C, żeby choroba się ujawniła.

Objawami porażenia sprawcą Dreschlera tritici-repentis – DTR są czarne plamki głównie na zewnętrznych liściach roślin, które występują również w miarę postępowania infekcji, na pozostałych organach. Widoczne są nekrotyczne plamy z ciemnym punktem otoczone chlorotyczną, rozmytą obwódką. Plamy mogą mieć średnicę kilku milimetrów i zlewają się ze sobą, co prowadzi do przedwczesnego zamierania liści.

Na porażonych źdźbłach pojawiają się brunatne kreski, a objawy porażenia kłosów obserwowane są w fazie dojrzałości mlecznej. Takie kłosy wcześniej bieleją i zamierają, natomiast ziarniaki mają kolor różowy lub brązowy. Ponadto zaatakowane ziarna mogą być silnie zdeformowane.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla brunatnej plamistości w fazie kłoszenia to 5 proc. liści z pierwszymi objawami porażenia.

Lista zarejestrowanych fungicydów przeciwko DTR jest szeroka. W zwalczaniu stosuje się fungicydy zawierające substancje czynne, np.: azoksystrobinę, benzowindyflupyr, chlorotalonil, cyprokonazol, epoksykonazol, fenpropidynę, izopyrazam, propikonazol, protiokonazol i ich mieszaniny.

>>> Ochrona liścia flagowego pszenicy w terminie T-2