Plantacje zbóż ozimych najsilniej opanowane są przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Od objawów chorobowych nie są wolne odmiany zbóż, które według charakterystyki COBORU odznaczają się dużą odpornością na tę chorobę. Świadczy to o silnej presji patogena Erysiphe graminis, wywołującego mączniaka.

Sprawca mączniaka prawdziwego zimuje w postaci grzybni na oziminach i wiosną rozwija się na roślinach, a białe naloty tworzą się ze strzępek grzybni, trzonków i zarodników konidialnych. Jest to pasożyt bezwzględny, a w okresie wegetacji może powstać nawet kilkanaście pokoleń zarodników konidialnych.

Poza mączniakiem zboża zostały zaatakowane przez grzyby z rodzaju Fusarium spp. Na roślinach widoczny jest początek fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni zbóż. Objawy chorobowe na częściach nadziemnych zaczynają się uwidaczniać w fazie strzelania w źdźbło i najwyraźniejsze są po wykłoszeniu.

Na skutek choroby pochwy liściowe zmieniają barwę z zielonej na brązową. Początkowo można obserwować brunatne lub brązowe smugi, kreski oraz plamy, które mają kształt nieregularny i stanowią typowe objawy choroby.

Na szyjce korzeniowej, w miejscu infekcji widoczne jest przewężenie. Cała podstawa źdźbła i korzeni ulega zbrązowieniu, a chore korzenie gniją. W efekcie dochodzi do zamierania pędów i bielenia kłosów, a wykształcone ziarno jest niedorodne.

Widoczna jest także rdza brunatna pszenicy powodowana przez Puccinia recondita f. sb. tritici. Jest łatwa w identyfikacji - na liściach pojawiają się eliptyczne, pomarańczowo-rdzawe punkty występujące pojedynczo lub (później) w skupiskach. Zarodniki mogą się pojawiać również na pochwach liściowych, także na źdźbłach i kłosach.

Porażone liście przez sprawcę rdzy brunatnej będą żółknąć, na spodzie liści pojawią się czarne, okrągłe lub podłużne drobne plamki (telia), mogące zlewać się w większe powierzchnie.

Choroba w większym nasileniu pojawia się w planacjach intensywnych, wykazujących niedobór potasu. Niestety z uwagi na jesienne warunki pogodowe takich niedożywionych roślin nie brakuje.

Sporadycznie, na pszenicy ozimej w niewielkim stopniu widoczne są małe nekrotyczne plamy wskazujące na infekcję septoriozą paskowaną liści, której sprawcą jest Leptosphaeria nodorum. Grzyb atakuje liścienie, łodyżki i liście właściwe. Początkowo plamy na liściach są barwy żółtozielonej, później brązowieją i przybierają kształt zbliżony do soczewkowatego, często otoczone są chlorotyczną obwódka. Sprawca ten atakuje liścienie, łodyżki, liście właściwe i długo nie daje oznak chorobowych. Okres utajonego rozwoju choroby może trwać od 14 do 30 dni.