Cruiser OSR od Syngenta stosowany jest do zaprawy ziarna rzepaku. W czerwcu br. francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll przedstawił zamiary wprowadzenia zakazu stosowania pestycydu i poprosił firmę o dostarczenie nowych danych dotyczących specyfiku.  Najwyraźniej dane dla francuskiego ministerstwa nie były wystarczającym dowodem na to, że substancja zawarta w pestycydzie –  tiametoksam, związek z grupy neonikotynoidów – jest bezpieczna dla zapylaczy i w ostatni piątek Francja wycofała zgodę na stosowanie Cruiser OSR.

Jak powiedział agencji Reuters rzecznik prasowy francuskiej filii Syngenta Laurent Peron firma zamierza uruchomić procedurę apelacyjną w trybie natychmiastowym, aby rząd zawiesił zakaz.

Rzecznik komisarza ds. zdrowia Frederic Vincent zapowiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej w Brukseli, że sprawa będzie dyskutowana przez grupę ekspertów w przyszłym tygodniu.

W odniesieniu do obecności tych pestycydów w nasionach, KE jest świadoma problemu i poprosiła EFSA o wydanie kompletnej opinii w sprawie tego konkretnego zagadnienia – powiedział Vincent. Dodał, że EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) ma czas na przedstawienie badań do końca br.

Kiedy dostaniemy wyniki, wtedy podejmiemy decyzję co do tych nowych pestycydów – powiedział.