Elatus Plus oparty jest o benzowindyflupyr – związek z grupy karboksyamidów. Zgodnie z klasyfikacją FRAC ta substancja czynna zaliczana jest do grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI) – inhibitorów oddychania komórkowego (grupa FRAC 7).

Fungicyd ma postać koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej (EC) o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego przed chorobami grzybowymi.

Gdzie i kiedy można stosować produkt? Maksymalna i zalecana dawka dla zastosowania tego środka to 0,75 l/ha. Fungicyd należy aplikować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-69). Wyjątek stanowi jęczmień ozimy i jary, gdzie podaje się go od początku fazy pierwszego kolanka do końca kłoszenia (BBCH 31-59).

Elatus Plus stosuje się w uprawie pszenicy ozimej i jarej na takie choroby jak: rdza brunatna pszenicy, rdza żółta, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew.

W uprawie jęczmienia ozimego i jarego chroni przed plamistością siatkową jęczmienia, rynchosporiozą zbóż, ramularią i rdzą jęczmienia. W pszenżycie zwalcza rdzę brunatną i septoriozę liści. W życie podaje się go przeciwko rdzy brunatnej żyta i rynchosporiozie zbóż.

Co ciekawe, w przypadku wcześniejszej likwidacji plantacji możliwe jest sadzenie lub sianie roślin następczych (z wyjątkiem nasion roślin strączkowych oraz nasion i owoców oleistych) po upływie 30 dni od ostatniego zabiegu środkiem.