W końcu fazy krzewienia zboża narażone są na porażenie ze strony sprawców chorób podstawy źdźbła, głównie: łamliwości źdźbła zbóż, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni, zgorzeli podstawy źdźbła. Przeprowadzając obecnie lustrację, poza chorobami podstawy źdźbła, w plantacjach widoczny jest mączniak prawdziwy, na pszenicy septorioza liści.

Na plantacjach z widocznymi objawami chorobowymi, które rokują plon konieczne będzie przeprowadzenie oprysku ochronnego fungicydem. Przy doborze preparatu oprócz spektrum zwalczanych chorób zwrócić trzeba uwagę na wymagania substancji względem temperatury minimalnej. Większość najlepiej działa w temperaturach 12°C, co oznacza że suma temperatur dnia i nocy, nieprzekraczająca temperatury minimalnej, musi utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, by ten był w pełni skuteczny.

Przeważnie wiosną nie ma problemu działania fungicydu pod względem temperatur, choć przy wczesnowiosennej aplikacji suma temperatur może być jeszcze niska. W takim wypadku, wczesną wiosną bezpiecznie jest sięgnąć po substancje, które będą działać w niższych temperaturach.

W 4-5°C radzą sobie morfoliny, w tej grupie substancja czynna fenpropidyna, która zadziała m.in. przeciwko mączniakowi. O tę substancję czynna oparte są preparaty: Leander 750 EC, Lotus 750 EC, czy gotowe mieszaniny fabryczne fenpropidyny z propikonazolem, np. w preparatach: Tern Premium 575 EC, Tilt Turbo 575 EC, Zenit 575 EC. Do grupy morfolin należy także fenpropimorf, substancja która występuje w gotowych mieszaninach fabrycznych łącznie z metrafenonem i epoksykonazolem w fungicydach Capalo 337,5 SE, Juwel TT 483 SE, Palazzo i Tocata, które działają na choroby podsuszkowe.

Prochloraz należący do grupy imidazoli także może być stosowany w niższych temperaturach. O tę substancję oparte są fungicydy: Atak 450 EC, Golden Prochloraz 450 EC, Medallon 450 EC, Mirage 450 EC, Mondatak 450 EC, Promax 450 EC, Salento A 450 EC, Spector 450 EC.

Również substancja czynna proquinazid z grupy quinozololin poradzi sobie w temperaturze 5°C. Na bazie tej substancji zarejestrowane są preparaty: Halny 200 EC, Talius 200 EC, Tarot 200 EC. Wykorzystać można mieszaniny fabryczne proquinazidu z prochlorazem i tebukonazolu – taki skład reprezentują: Arbiter 520 EC, Vareon 520 EC, Wirtuoz 520 EC.

Spiroksamina będąca ketoaminą także z powodzeniem może być stosowana, substancja czynna występuje w preparatach: Boogie Xpro 400 EC, Input 460 EC, Proline Max 460 EC, Soligor 425 EC.

Wskazane substancje nadają się do wykorzystania w zabiegu T1. Są skuteczne w dość niskich temperaturach, w których inne substancje czynne stosowane samodzielnie nie działają tak dobrze.

Przy stosowaniu mieszanin substancji czynnych różnych grup chemicznych, których zadaniem jest zwalczanie jak największego spektrum chorób, temperatury nie powinny być niższe niż 6°C, nawet z dodatkiem którejś z wymienionych substancji. Przy niższej temperaturze skuteczność może być obniżona. Zabieg powinien być wykonywany na rośliny wolne od rosy i najlepiej w pochmurne dni (nie w pełnym słońcu).

Dołącz do dyskusji na Forum farmer.pl Zobacz: fungicydy