- Ciech Sarzyna prezentuje nowy produkt Halvetic, oparty na glifosacie.
- Firma zdradza także swoje plany rynkowe jakie ma wobec tego produktu.
Halvetic to przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, a jednocześnie odpowiedź Grupy Ciech na wyzwania związane z transformacją rolnictwa w kierunku założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
- Halvetic, wpisuje się nie tylko w nasz ambitny rozwój portfolio produktowego, ale również łączy troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa – mówił Wojciech Babski, Prezes Zarządu Ciech Sarzyna i szef biznesu AGRO w Grupie Ciech.

Nowość w portfolio Ciech Sarzyna
Halvetic zawiera 180 g glifosatu w formie soli izopropyloaminowej oraz już wbudowane zwilżacze i siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co poprawia łatwość jego stosowania. Jest herbicydem nieselektywnym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania bardzo szerokiego spektrum jednoliściennych oraz dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich.
Co wyróżnia nowy produkt od innych tego typu?
Halvetic powstał w oparciu o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności substancji czynnej, przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów.
Co to dokładniej oznacza? Jak wspomniano wyżej Halvetic to połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) i innych dodatków, które zapewniają pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Jak zapewnia firma takie połączenie ułatwia przygotowanie cieczy roboczej, a także zwiększa retencję produktu na powierzchni zwalczanych chwastów, stwarzając korzystne warunki dla wnikania substancji czynnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Ogranicza także wpływ negatywnych czynników biotycznych (np. warstwa woskowa na powierzchni roślin), jak i abiotycznych (np. skrajne temperatury, niedostatek wody w glebie) na skuteczność zabiegu.
Dawka niższa o 50 %
Dzięki temu technologia BGT pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar - nawet o 50% w porównaniu do produktów konkurencji, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności.
W jakich uprawach można stosować herbicyd Halvetic?
Rejestracja produktu obejmuje możliwość jego stosowania po zbiorach po różnych uprawach i na ścierniskach. Można go również stosować do do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo. Dawka produktu jest uzależniona od rodzaju chwastów, uprawy oraz stopnia zachwaszczenia i wynosi od 1,5 litra/ha do 6 litrów/ha. Środek jest pobierany przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7-10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 2-4 tygodniach. Nowy produkt Ciech Sarzyna będzie dostępny na rynku polskim od maja i dostępny będzie w sprzedaży detalicznej.
Światowa ekspansja
Produkt zarejestrowany jest już w Grecji. Jeszcze w tym roku planuje się uzyskać pozwolenie na jego stosowane w Czechach, Portugalii, Australii (gdzie rolnicy szczególnie zmagają się z problemem twardej wody) a także na terenie Stanów Zjednoczonych. W kolejnych latach planowane są starania o rejestracje w całej Europie i zdobycie takich rynków jak: Hiszpania, Niemcy, Francja, Węgry, Rumunia. Docelowo firma planuje pojawić się na rynku brazylijskim oraz argentyńskim, gdzie jak wiadomo glifosat powszechnie wykorzystywany jest w uprawie soi i kukurydzy GMO typu HT (czyli odpornych na glifosat).

Komentarze