Środek grzybobójczy Questar zawierający Inatreq został właśnie zatwierdzony do sprzedaży we Francji. Jest nowym fungicydem pochodzenia naturalnego o skuteczności leczniczej i ochronnej przeciwko wszystkim szczepom grzybów z rodzaju Septoria.

Produkt będzie dostępny w sprzedaży we Francji pod koniec 2020 roku, na sezon uprawowy 2021. Rejestracje produktów Inatreq w kolejnych krajach, spodziewane w nadchodzącym roku, pozwolą zaoferować nowe rozwiązania w zakresie kontroli chorób plantatorom zbóż w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, a następnie na wszystkich europejskich rynkach.

- To nowe rozwiązanie pomoże w pełni kontrolować septoriozę, najpoważniejszą chorobę atakującą pszenicę i stanowiącą największe zmartwienie uprawiających ją rolników — powiedział Jean-Philippe Legendre kierujący francuskim oddziałem Corteva Agriscience. - Nowy fungicyd — efekt pionierskiej pracy badaczy Corteva Agriscience — będzie odpowiedzią na wyzwania w zakresie zrównoważonego zarządzania oraz pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie rolników na innowacje pomagające im lepiej chronić swoje uprawy – dodał.

Jak informuje firma, Inatreq charakteryzuje się wysoką skutecznością biologiczną, a działanie przeciwko septoriozom daje rolnikom nowe narzędzie do zwalczania tych chorób, ponieważ substancja nie powoduje odporności krzyżowej na żadną z dotychczasowych grup chemicznych środków grzybobójczych stosowanych na zbożach.

- Inatreq jest najnowszym rozwiązaniem wywodzącym się z solidnego portfolio innowacyjnych technologii, nad którymi aktualnie pracujemy — powiedziała Susanne Wasson, prezes Crop Protection Business Platform w Corteva Agriscience. - Z zapałem kontynuujemy rozwijanie naszej oferty naturalnych produktów. Dzięki naturalnemu pochodzeniu Inatreq zaspokajamy także zapotrzebowanie europejskich konsumentów na żywność produkowaną w większej zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju – dodał.

Co ciekawe, substancja czynna Inatreq chroni także banany przed poważną chorobą — czarną sigatoką. Kilka krajów, w tym Belize, Kolumbia, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Wybrzeże Kości Słoniowej i Panama, zarejestrowało fungicyd Kyventiq z Inatreq active do stosowania na plantacjach bananów.