- Initium jest przykładem, że można drogą syntezy chemicznej stworzyć produkt, który jest również bezpieczny dla człowieka . Zostawia tak niewielkie pozostałości, że możliwe było osiągnięcie jednego dnia karencji w jego stosowaniu. Jesteśmy z tego dumni, bo nie zawsze się udaje odkryć molekułę. To pokazuje, że jesteśmy w stanie odkryć podobne substancje aktywne, które są jednocześnie skuteczne i bezpieczne. Jeśli chodzi o przyszłość ochrony roślin to nie musi być tylko jedna odpowiedź - chemia , tylko mogą być preparaty naturalne. Liczymy na to, że będzie ciąg dalszy - mówił podczas konferencji firmy Władysław Wojtyła, dyrektor Crop Protection BASF Polska.

- Główne cechy initium to wysoka skuteczność i niezawodność w zwalczaniu chorób powodowanych przez lęgniowce. Jest to inhibitor kompleksu III łańcucha oddechowego należącego do nowej grupy chemicznej - narzędzie w kontroli ras odpornych patogenów. Posiada bardzo dobry profil toksykologiczny i ekotoksykologiczny i działanie zapobiegawcze w klasie Premium - mówił podczas Adam Prabucki z BASF.

Co oznacza klasa Premium? Otóż zdaniem firmy, initium wykazuje selektywną, wysoką skuteczność przeciwko stadiom infekcyjnym, jest stabilną tarczą ochronną dzięki adsorpcji do warstwy woskowej i substancja ta jest redystrybuowana na powierzchni liści pod wpływem wilgoci.

Zakres zwalczanych patogenów nowej substancji dotyczy walki z zarazą ziemniaka w uprawach ziemniaków i pomidorach, mączniaka rzekomego w dyniowatych. Innymi gatunkami roślin, w którym substancja może być stosowana są: winorośl, warzywa, sałata, chmiel, rośliny ozdobne.

- Initium już w niskim stężeniu hamuje tworzenie i uwalnianie zarodników pływkowych, ich kiełkowanie i kiełkowanie zarodni. Zarodniki pływkowe traktowane initium pękają po kilku sekundach - podkreślił Prabucki.


Pierwszym preparatem na polskim rynku z tą nową substancja ma być - Orvego 525 SC, który przeznaczony będzie do ochrony ogórka i pomidora gruntowego.

- Spodziewamy się rejestracji środka na początku przyszłego roku. Kolejny preparat z initium w naszych planach będzie przeznaczony do upraw ziemniaka - mówił Prabucki.

Orvego polecany będzie w dawce 0,8 l/ha, maksymalnie w trzech zabiegach. Ma działać przeciw zarazie ziemniaka i przeciw mączniakowi rzekomemu dyniowatych. - Co ważne okres karencji w stosowaniu środka to tylko jeden dzień - podkreślił Adam Prabucki.

Jak dodaje przedstawiciel BASF, substancja aktywna z nowej grupy chemicznej to brak ras odpornych i odporności krzyżowej. - Zwalcza skutecznie wszystkie typy kojarzeniowe zarazy ziemniaka w tym rasy agresywne. Potwierdzona skuteczność wobec ras odpornych na metalaksyl - dodał Prabucki.

- Na podstawie badań rejestracyjnych stwierdzono, że initium jest bezpieczne dla ludzi, również dla pszczół i organizmów pożytecznych, a co najważniejsze bardzo szybko jest rozkładane do nietoksycznych metabolitów, a więc jest bezpieczne dla środowiska - zaznaczył.