Na terenie Centrum Doradztwa Technicznego (CDT) Bayer w miejscowości Chechło 4-5 czerwca odbyła się konferencja polowa dla dziennikarzy mediów rolniczych. Farmer był na niej również obecny.

Spotkanie otworzył i zaprosił do zwiedzania „wielkiej premiery w praktyce” Joerg Rehbein - odpowiedzialny w firmie Bayer za region Europy Centralnej. Gości przywitała też dyrektor marketingu Iwona Krych-Stec i zapowiedziała sprawdzenie w warunkach polowych, zapowiadanych wcześniej na konferencjach prasowych nowości produktowych firmy. W Chechle było można też zobaczyć efekt działania premier, produktów których jeszcze nie ma na rynku, a będą obecne w przyszłym roku – dwa herbicydy: Ascra Xpro 260 EC i Sekator Plus, ale też i odmiany.

Po pierwsze warto zaznaczyć, że gospodarstwo Bernadety i Ryszarda Sładek, w którym zlokalizowane jest CDT, w sumie składa się z 221 ha, a uprawiają w nim rzepak ozimy, pszenicę ozimą, jęczmień ozimy, burak cukrowy i kukurydzę. Położone jest na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego. Dominują tu gleby IIIb i IVa klasy bonitacyjnej, ale zdarzają się też i klasy V, jak również lokalnie II do IIIa. Gleba jest zasobna i ma odpowiednią retencję wody.

Samo CDT pełni funkcję szkoleniową i pokazową, a zajmuje obszar ok. 12 ha.

Po drugie należy też określić warunki pogodowe mijającego sezonu w regionie Chechła. Jak informował Adrian Sikora z Bayer, w zeszłym roku spadło to od pierwszego września do końca grudnia - 208 l wody na metr kwadratowy, a w tym roku – od 1 stycznia do 4 czerwca – 263 l/m2 (problemy z opadami w kwietniu). Zima była bardzo delikatna i łagodna, ale nie notowano raczej okrywy śnieżnej. Ruszenie wegetacji wiosennej nastąpiło w terminie 5 marca. Rośliny weszły dobrze w okres wiosennej wegetacji. Co warto podkreślić, miesiąc maj okazał się bardzo zimny (najzimniejszy od 20 lat). Temperatura średnia dobowa była niższa o 1,5 st. w porównaniu ze średnią wieloletnią.

Co można było zobaczyć w Chechle?

Premiery zbożowe

Na poletkach można było zaobserwować jak radzi sobie w uprawach zbóż fungicyd Ascra Xpro 260 EC, który wejdzie do szerokiej dystrybucji w 2020 r. Oparty jest on o trzy substancje czynne, znany protiokonazol, ale też dwie z nowej grupy chemicznej – SDHI: biksafen i fluopyram. W Chechle podano dawkę 1 l/ha w terminie T2, bo jak wyjaśniali przedstawiciel firmy, fungicyd właśnie wtedy pokazuje swoje najlepsze cechy kontroli chorób, zwłaszcza septoriozy. Jak dodał, działa też korzystnie na efekty fizjologiczne na przykład ograniczając stres wywołany suszą lub wpływa na rozwój korzeni i liści.

Przeciw chwastom zaprezentowano efekty „pracy” nowego herbicydu Sekator Plus, który w handlu pojawi się również w przyszłym roku. Składa się on też z trzech substancji: 2,4 D, amidosulfuron i jodosulfuron. W zbożach jarych będzie można go aplikować w dawce 0,45-0,6 l/ha, a w ozimych – 0,6 l/ha. Na poletkach podano go w mieszaninie zbiornikowej z Atlantis Star w dawce 0,15 kg/ha, aby pozbyć się jednocześnie miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych.

Burak cukrowy

W tej uprawie nowością jest dostępny w tym roku w sprzedaży system Convisto Smart (połączenie dwóch elementów: odmiany i herbicydu, a konkretnie odmian Smart KWS odpornych na inhibitory syntazy acetylomleczanowej (ALS), a także herbicydu Conviso One należącego właśnie do grupy inhibitorów ALS).

Chociaż burak od początku sezonu miał „pod górkę” (przymrozki, susza, erozja wietrzna) to na poletkach doświadczanych w CDT sytuacja nie wygląda najgorzej, ale niewątpliwie widać było jeszcze brak wyrównania roślin w łanie - wschody trwały bardzo długo. W kombinacjach z Convisto (dawkowani 2 x 0,5 l/ha; 1 x 1 l/ha) zaobserwować można było zwalczanie samosiewów rzepaku. Na poletkach dużym problemem były burakochwasty, z którymi dobrze radził sobie nowy system ochrony. Porównaniem do Convisto One był znany schemat odchwaszczania buraka oparty o trzy zabiegi wykonane mieszanką Betanalu maxxPro z Metronem.

Jak przypomnieli przedstawiciele Bayer z rynku znikają kolejne substancje czynne, dlatego trzeba szukać i uczyć się nowych schematów ochrony, takim przykładem jest nieuchronność wycofania desmedifamu. Dlatego firma w swoich doświadczeniach pokazała możliwość wykorzystania Roundup 360 SL do zastosowania krótko po siewie i sekwencji kolejnych zabiegów w oparciu o Kemiron 500 SC i Metron 700 SC.

Rośliny bobowate

W sezonie 2019 nowością firmy jest herbicyd Bandur 600 SC, którego działanie można było m.in. sprawdzić w uprawie grochu na suche nasiona (dodatkowo jest on też zarejestrowany w uprawie ziemniaka, słonecznika czy w warzywach). Groch został wysiany w CDT Bayer w Chechle 27 marca, a Badura podano 7 kwietnia tj. 10 dni po siewie w jednorazowej dawce 3 l/ha. Jak zauważyli przedstawiciele firmy, podczas siewu, jak i po aplikacji, było sucho, a pierwsze opady deszczu spadły około 12 dni po zastosowaniu herbicydu. Jednak mimo trudnych warunków pogodowych nie było konieczności powtarzania zabiegu. Jak zapowiedziano podczas spotkania, trwają intensywne badania w kierunku możliwości zastosowania tego produktu w coraz bardziej popularnej uprawie soi, ale na razie jest to jeszcze pieśń przyszłości.

Kukurydza

Z siewem kukurydzy w gospodarstwie się nie spieszono i dobrze. Bo w okolicy, tam gdzie przeprowadzono go w połowie kwietnia, w czerwcu rośliny wyglądały tak samo jak te z poletek w miejscowości Chechło, a więc wysianych 4 maja. Chroniąc kukurydzę przed chwastami wykonano cztery różne kombinacje, w tym trzy standardowymi rozwiązaniami: przedwschodowo – Adengo, powschodowo – Maister Power i zarówno przed- i powschodowo – Adengo + Maister Power. Jeden był niestandardowy, bo po siewie kukurydzy, przed jej wschodami zastosowano Roundup Flex 480. To zdaniem przedstawiciela firmy, pozwoliło na redukcję zachwaszczenia i stworzenie dobrych warunków wzrostowych dla kukurydzy, co jest często wykorzystywane w uprawie bezorkowej. Po Roundup Flex wykonano następnie nalistnie zabieg w fazie 2 liści preparatem Adengo. Zapowiedziano też użycie w momencie masowego wylęgu larw omacnicy Proteusa 110 OD, a dzięki poszerzeniu rejestracji fungicydu Propulse 250 SE – wykonanie zabiegu na choroby grzybowe.

Rzepak ozimy

W rzepaku tym razem nie było nowości, może poza jedną, bo przypomniano, że w tym roku jedna z zapraw z grupy neonikotynoidów firmy Bayer - Modesto 480 FS, uzyskała czasowe zezwolenie - od 20 maja do 17 września - do ochrony przed chowaczem galasówkiem i miniarką kapuścianą.

Poza tym odniesiono się do warunków pogodowych całego sezonu wegetacyjnego. Siew wykonano dość późno, bo 28 sierpnia, kiedy to rolnicy w regionie wysiewali ten gatunek nawet w połowie sierpnia, co sprawiło, że rośliny bardzo szybko trzeba było skracać.

Wracając jednak do Chechła, to zaobserwowano tam na jesieni bardzo dużą presję ze strony mszyc, co wymusiło aplikację dwóch zabiegów insektycydowych preparatem Decis 50 EW. Z kolei długa i ciepła jesień przyczyniła się do rozwoju chorób zwłaszcza suchej zgnilizny kapustnych i mączniaka, ale też do samego szybkiego wzrostu roślin. Dlatego w fazie ok. 4-6 liści interwencyjnie wykonano zabieg fungicydem Tilmor 240 EC, a w stan spoczynku zimowego roślina weszła wykształcając rozetę, która składała się z 12-13 liści. Rzepak dobrze przezimował, a obsada wyjściowa wyniosła średnio 42 szt. na metrze kwadratowym. Wiosną nasilenie szkodników nie było wysokie, podobnie jak presja chorób, a ostatnim zabiegiem w fazie opadania płatków, było podanie na zgniliznę twardzikową i czerń krzyżowych preparatu Propulse 250 EC.

Odmiany

Bayer to teraz nie tylko środki ochrony roślin, ale również odmiany marki Dekalb. Nie tylko kukurydza, gdzie różnice odmianowe póki co trudno było wychwycić , bo jest na to po prostu za wcześnie, ale też i rzepak. W tym roku nowościami w rzepaku są takie odmiany jak np. DK Extime, DK Exotter, DK Exterrier, DK Exporter czy DK Extenso, a w kukurydzy: DKC 2684, DKC 3380, DKC 3972, ER 3817.