27 stycznia minęły trzy lata od rozpoczęcia działalności polskiej firmy Innvigo. To dobry czas na podsumowania i planowanie przyszłości, czas aby zaprezentować rozwój przedsiębiorstwa, dotychczasowe działania i osiągnięcia.

Na konferencji prasowej, zorganizowanej w restauracji Belvedere w warszawskich Łazienkach zaprezentowano też nowe rozwiązania, które firma wprowadziła do swojej oferty.

– To już trzy lata Innvigo – niewiele, ale z drugiej strony byliśmy zaskoczeni, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak szybko ten czas upłynął – powiedział Krzysztof Golec, prezes zarządu Innvigo, rozpoczynając konferencję. – Działamy na nowym obszarze i na tak dużą skalę – to zasługa wszystkich pracowników. Hasło „Polska firma – światowa jakość – rewelacyjna cena”, które klienci znają z reklam firmy, pokazuje, jakie wartości i cele przyświecają przedsiębiorstwu. Innvigo jako polska firma zna krajowe realia, dba więc o to, żeby producenci rolni otrzymywali skuteczne środki i przekonali się, że ich stosowanie jest opłacalne – bo „dobre rozwiązania nie muszą być drogie” – dodał.

Nadchodzący sezon – ze względu na trudne warunki atmosferyczne jesienią i zimą oraz niezbyt korzystne ceny na rynku płodów rolnych – będzie wymagał rozsądnych decyzji inwestycyjnych w planowaniu produkcji roślinnej. Zdaniem przedstawicieli firmy, dzięki poszerzeniu oferty rolnicy będą mieli możliwość zbudowania kompletnych, skutecznych i ekonomicznych technologii ochrony. W rozpoczynającym się sezonie szczególnie rekomendowane będą następujące produkty i rozwiązania:
Fenoxinn 110 EC (fenoksaprop) jest oferowany w zestawach, przeznaczonych do zwalczanie chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach wiosną, również w sytuacji zwiększonej odporności miotły na herbicydy z grupy ALS. Fenoxinn to także rozwiązanie do zwalczania wyczyńca polnego i owsa głuchego w zbożach. Kartoniki zawierające gotowe zestawy produktów (m.in. do stosowania w zbożach oraz w kukurydzy) będą dostępne w punktach handlowych na terenie całej Polski.

Kolejnym sektorem rozwijanym przez Innvigo są regulatory wzrostu do zbóż i rzepaku. Najnowszym produktem jest Mepik 300 SL, który jako jedyny preparat na rynku zawiera wyłącznie chlorek mepikwatu. Można go aplikować zarówno w uprawie zbóż ozimych i jarym, jak i w rzepaku ozimym. W rzepaku Mepik jest komponentem do budowania wiosennych zabiegów regulacji wzrostu, połączonych z ochroną fungicydową. - Szerokie okno zastosowania w zbożach pozwala tworzyć technologie jednozabiegowe lub dwuzabiegowe, przy zastosowaniu w późniejszych fazach innego regulatora – Korekt 510 SL (etefon). Wkrótce firma spodziewa się nowych rejestracji w tym segmencie środków – poinformowano na konferencji.

Wśród nowości w ofercie firmy pojawiły się preparaty: Makler 250 SE (azoksystrobina), Lekaro 80 WG (kaptan), Baristo 500 SC (napropamid), Zorro 300 SL (pikloram), Major 300 SL (chlopyralid), Jupiter 700 SC (metamitron), Cevino 500 SC (flufenacet) oraz zaprawy: Triter 050 FS (tritikonazol), Madron 50 FS (fludioksonil). Natomiast rozszerzenie rejestracji otrzymały: Los Ovados 200 SE, Bukat 500 SC, Dafne 250 EC.

Spotkanie to też podsumowanie minionych sezonów. Udział Innvigo w całym rynku środków ochrony roślin w Polsce jest szacowany na ponad 4 proc. Oferta produktowa to ponad 30 pozycji, a w najbliższym czasie ta paleta ma zostać poszerzona o nowe środki i rozszerzenia rejestracji znanych produktów.

– Nasz udział w całym rynku, jak na firmę z trzyletnim stażem, to duże osiągnięcie. To oznacza, że zaufali nam rolnicy w całej Polsce. Nasze produkty spełniają wszystkie kryteria wymagane normami – ale nie tylko normami, spełniają oczekiwania rolników – mówił Krzysztof Golec. – Jestem z tego bardzo dumny.

Ważnym aspektem działalności Innvigo, jak podkreślają jej przedstawiciele, jest obszar badań i rozwoju, obejmujący kilkadziesiąt projektów badawczych w warunkach laboratoryjnych i szklarniowych. W laboratoriach stosowane są takie narzędzia diagnostyczne jak: testy szalkowe, testy wazonowe, komory wzrostowe i badania molekularne. Firma organizuje także specjalistyczne warsztaty badawcze. Kolejny etap prac stanowią doświadczenia Demo, w sezonie 2017/2018 realizowane w 15 lokalizacjach w całej Polsce. Każdego roku prowadzone są też doświadczenia polowe ok. 2000 kombinacji (rejestracyjnych i wdrożeniowych). Istotnym wydarzeniem są również Dni Pola – tegoroczne główne spotkanie odbędzie się w HR Danko w Sobiejuchach 7 czerwca.

Zmienia się też struktura firmy. – Jako firma z kategorii produktów postpatentowych od początku mówiliśmy, że będziemy działać inaczej, będziemy służyć serwisem i doradztwem – podkreślał prezes. – Mamy w całym kraju sieć profesjonalnych doradców. Są to osoby, które mają olbrzymią wiedzę i doświadczenie – i dzielą się tym – dodał.

Innvigo działa nie tylko w Polsce, ale również na rynku europejskim. Jest obecna w pięciu krajach Europy (Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry). Firma prowadzi procesy rejestracji swoich środków w wielu innych krajach europejskich.

Podsumowując konferencję, Krzysztof Golec powiedział: – Trzy lata temu zaprezentowaliśmy firmę, zespół, wizję i 6 produktów. Zrobiliśmy kroki milowe i zapewniam, że cele, które obraliśmy, zdecydowanie realizujemy. Dzisiaj mamy 31 preparatów, a na koniec 2019 roku będziemy mogli mówić o kilkunastu nowych rejestracjach i zbliżymy się do 50 produktów w portfolio Innvigo.