Wskazaniem do zastosowania insektycydu jest stwierdzenie dwóch kolonii mszyc na 1 m2 od brzegu pola. W chłodniejszych warunkach pogodowych (jakie mamy obecnie) sięga się po pyretroidy. Zastosować można preparaty oparte o deltametrynę, np. Delta 50 EW i Decis Mega 50 EW, które aplikuje się w okresie pojawienia się pierwszych kolonii mszyc. Preparaty niszczą także pchełki.

W rzepaku ozimym przeciwko mszycom wykorzystać można mieszaniny pyretroidów i neonikotynoidów, np. preparaty: Nepal 130 WG, Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG bazujące na substancjach czynnych należących do tych grup chemicznych (lambda-cyhalotryna i pacetamipryd). Insektycydy stosuje się przeciwko mszycom oraz tantnisiowi krzyżowiaczkowi, pchełkom, śmietce kapuścianej, mączlikowi. Preparaty aplikuje się jesienią od fazy 3 - 9 liści rzepaku (BBCH 13-19), po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń rzepaku.

Do jesiennego stosowania zarejestrowana jest także gotowa mieszanina fabryczna chloropiryfosu (substancja z grupy fosforoorganicznych) i beta – cyflutryny należącej do pyretroidów. Na tych substancjach bazuje preparat Pirynex Supreme 262 ZW, który w rzepaku ozimym stosuje się tuż po pojawieniu się szkodnika lub objawów uszkodzeń. Insektycyd działa do 2-3 tygodni. Preparat działa najskuteczniej w temperaturze powyżej 15°C, dlatego w obecnych chłodnych warunkach nie jest dobrym rozwiązaniem.