Płytki system korzeniowy jest bardziej narażony na porażenie przez grzyby z rodzaju Fusarium, które w czasie wschodów powodują zgorzel siewek, a w późniejszym okresie wegetacji wywołują fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni. W takiej sytuacji trudno jest mówić o tym, że wykonanie zabiegu w terminie T-1 będzie miało charakter działania profilaktycznego. Trzeba przygotować się do tego, że będzie to zabieg interwencyjny.

Zaistnieje potrzeba zastosowania substancji czynnej lub kilku jednocześnie, z których przynajmniej jedna charakteryzować się będzie działaniem układowym. Nie wyklucza to udziału innych substancji czynnych, np. o działaniu wgłębnym. Wydaje się, że do walki z grzybami przydatne będą różne substancje czynne z wielu grup chemicznych, bo będą musiały skutecznie zwalczać sprawców chorób podstawy źdźbła i wiele grzybów obecnych na liściach.

Przykładowymi substancjami czynnymi stosowanymi w terminie T-1 mogą być: metrafenon, proquinazid, tiofanat metylowy, spiroksamina, fenpropimorf i fenpropidyna oraz cyprodynil, prochloraz, tebukonazol, protiokonazol i inne.

Fragment artykułu "Ochrona podstawy źdźbła" autorstwa prof. M. Korbasa i dr J. Horoszkiewicz-Janki. Więcej w najnowszym,  marcowym numerze Farmera.