- IZM to nowa substancja grzybobójcza należąca do technologii podwójnego wiązania. Charakteryzuje się mocnym wiązaniem z patogenem, co skutkuje lepszym zwalczaniem septoriozy i rdzy. Trwale łączy się z woskiem zapewniając tym samym długotrwałą ochronę przed infekcjami - mówił dr Marek Tański z Syngenta. Preparat z tą substancją aktywną ma zdaniem producentów zapewnić dłuższe utrzymanie się zielonej powierzchni liści i przyczynić się do wzrostu plonu. Będzie zalecany w uprawach zbóż: jęczmienia i pszenicy.

- Swoje skuteczne działanie isopyrazam zawdzięcza technologii podwójnego wiązania. W chwili kontaktu natychmiast przylega do liścia wiążąc się z jego warstwą woskową. Substancja działa w sposób zapobiegawczy i proaktywny - dodaje Tański.

Przyczyną poszukiwania nowych substancji aktywnych jest zdaniem dr. Tańskiego zwiększająca się odporność patogenów na stosowane dotychczas środki ochrony roślin. Nie bez znaczenia jest też wpływanie na jeszcze lepsze efekty budowy plonu i poszukiwanie substancji całkowicie niezależnych od warunków pogodowych działających w długim okresie czasu.