Dla osiągnięcia najwyższych plonów ważnym czynnikiem jest dbałość o rozwój młodych roślin i prowadzenie ich tak, aby już od jesieni miały dobrą kondycję i przetrwały zimę, co da im lepszy start na wiosnę.

W intensywnej uprawie rzepaku standardowym zabiegiem staje się ochrona przed chorobami oraz stosowanie regulatorów wzrostu. Firma BASF wprowadziła innowacyjny produkt - Caryx, który został stworzony z myślą o rzepaku. Zawiera nowoczesną kombinację dwóch substancji czynnych: metkonazol i chlorek mepikwatu. Zalecana dawka wiosną 1-1,4l/ha.

Caryx to nie tylko fungicyd, zwalczający takie choroby jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń; to również regulator wzrostu. Caryx wpływa nie tylko na regulację wzrostu - hamuje nadmierny wzrost łodygi, ale reguluje tez pokrój rośliny - pobudza do rozwoju boczne odgałęzienia, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ilości łuszczyn i plonu nasion.

Wybierając dany środek czy substancję aktywną należy mieć na uwadze nie tylko działanie grzybobójcze, ale także regulujące wzrost. Caryx jest produktem, który posiada te właściwości.

Wiosną rzepak intensywnie rośnie, konieczne jest jego skrócenie i ochrona grzybowa. Caryx zastosowany w tym okresie (rzepak zazwyczaj ma wtedy 20-30 cm) prowadzi do uzyskania prawidłowego pokroju rośliny - zwiększenia pędów bocznych i zniwelowania dominacji wierzchołkowej. Uzyskujemy wyrównaną plantację rzepaku ozimego - a w efekcie więcej kwiatów ,łuszczyn i nasion. Caryx zastosowany wiosną ogranicza ryzyko wylegania plantacji oraz strat plonu. Plantacja rzepaku jest wyrównana, rośliny mają lepszy dostęp światła, lepsze pobieranie i transport składników pokarmowych oraz wody, intensywniejszy proces asymilacji.

Caryx zapewnia taki efekt dzięki unikalnej formulacji i połączeniu substancji aktywnych. Substancje aktywne zawarte w preparacie zaraz po zastosowaniu rozprzestrzeniają się na liściu tworząc powłokę, która dociera do każdego miejsca w roślinie. Caryx wykazuje dużą odporność na zmywanie. W odróżnieniu od produktów triazolowych jest bardziej niezależny od warunków pogodowych - działa już od 5 stopni, co ma to duże znaczenie wiosną.

Caryx to fungicyd modelowy posiadający wszystkie cechy idealnego preparatu dla rzepaku. Stwarza podstawę do osiągania najwyższych plonów.

Dr inż. Anna Długosz