Nie jest możliwe opisanie szczegółowo wszystkich elementów wpływających na skuteczność zastosowanego oprysku. Pogłębianie jednak wiedzy w tym temacie pozwoli uniknąć błędów, jeszcze często popełnianych w tym zakresie.
Wykonywanie chemicznych zabiegów ochrony roślin, podobnie jak całościowe (holistyczne) podejście do prawidłowo wykonywanej integrowanej ochrony roślin obowiązującej od roku 2014, wymaga dużej wszechstronnej wiedzy. Nie zawsze zdają sobie z tego sprawę osoby zlecające przeprowadzenie zabiegów opryskiwania, dotyczy to też operatorów sprzętu używanego do wykonywania chemicznej ochrony w polu. Do najważniejszych czynników, które wpływać mogą na to, czy zabieg ochrony roślin - niezależnie, czy to dotyczy zwalczania grzybów, owadów czy chwastów - się uda, należą:
czynniki biologiczne,
czynniki chemiczne,
czynniki meteorologiczne,
czynniki ludzkie.
TERMIN I WARUNKI OPRYSKU
Samych czynników biologicznych jest wiele i są one różnorodne, bo dotyczą zarówno biologii zwalczanych chwastów i grzybów chorobotwórczych, jak i wadów i wielu innych organizmów powodujących szkody, do których np. należą wirusy. Związane są często z fazami rozwojowymi, w których należy je zwalczać, bo wtedy substancja czynna, na przykład herbicydu, jest najbardziej skuteczna. Pozostając przy herbicydach należących do nalistnych, trzeba wiedzieć, że działają one skutecznie, gdy nanoszone są na odpowiedni rodzaj powierzchni liści zwalczanych chwastów. Liście chwastów pokryte są warstwą kutykuli, która jest substancją woskową. Gdy ta warstwa jest gruba lub gdy liść pokrywa warstwa krzemionkowa, to walka z takimi chwastami jest trudna i skuteczność działania herbicydu będzie słabsza. Gdy jest ciepło, a najczęściej również sucho, zarówno chwasty, jak i rośliny uprawne bronią się przed tymi czynnikami i w konsekwencji pogrubiają kutykulę. Minimalna warstwa woskowa występuje, gdy chwasty, które należy zwalczyć, znajdują się w fazie liścieni, pierwszych okółków lub pierwszej pary liści właściwych. Sprzyja to skutecznemu działaniu środków chwastobójczych nalistnych. Susza (sucha gleba) nie sprzyja skuteczności działania herbicydów doglebowych. Dlatego wilgotna gleba to pewność, że zastosowany doglebowy herbicyd skutecznie zwalczy kiełkujące z nasion chwasty jeszcze przed ich wydostaniem się na powierzchnię gleby.
POMOCNE ADIUWANTY
Zwiększeniu skuteczności działania herbicydów doglebowych sprzyja stosowanie adiuwantów doglebowych, które powodują dłuższe zatrzymywanie się herbicydu przy powierzchni gleby. W sytuacji, gdy zwalcza się chwasty przy użyciu herbicydów nalistnych, a chwasty mają już liście z grubszą warstwą woskową, sensowne jest dodanie adiuwantu, który ma zdolność obniżania napięcia powierzchniowego. Dzięki temu ciecz robocza dokładniej pokryje liście zwalczanych chwastów i środek może łatwiej wnikać do liści. Pamiętać też warto o tym, że im chwast jest mniejszy, tym łatwiej go zwalczyć. W takiej sytuacji można też rozważyć możliwość zmniejszenia dawki na własną odpowiedzialność lub jej podzielenia, jeżeli jest to dopuszczalne.
POZNAĆ BIOLOGIĘ AGROFAGA
W walce z grzybami chorobotwórczymi biologia rozwoju patogenu to decydujący czynnik wyznaczania terminu zwalczania organizmu chorobotwórczego. Najkorzystniej jest używać np. w celu ograniczania rozwoju grzybów odpowiednich zapraw nasiennych. Jest to działanie profilaktyczne. Tym sposobem można zwalczać na przykład głownie, śniecie, ale niestety nie wszystkie zaprawy mają właściwości zwalczania chorób pojawiających się w czasie wegetacji na podstawie źdźbła, liściach czy kłosie.
Termin skutecznego zwalczania przy zabiegach fungicydami w formie opryskiwania zależy od wykrycia obecności grzyba w tkankach podstawy źdźbła, liścia czy innej części chronionej rośliny. Przykładowo, aby...
Cały artykuł w najnowszym wydaniu miesięcznika "Farmer" 4/2019


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)