Glony najczęściej pojawiają się w wodzie mocno nagrzewającej się oraz w zbiornikach, w których dokarmiane sa ryby. Gnijący pokarm czy resztki roślinne są dobrą pożywką dla rozwoju alg. Aby pozbyć się glonów podstawą jest zamontowanie filtru oczyszczającego w pompie wodnej. Dzięki temu oprócz glonów pozbywamy się nadmiaru pokarmu dla ryb i zgniłych resztek roślin. Skuteczniejszy okazuje się również filtr połączony z napromiennikiem ultrafioletowym.

Najbardziej uciążliwe okazują się glony unoszące na wodzie i nitkowate. W ich zwalczaniu lepiej stosować biologiczne metody niż środki chemiczne, które dostępne są w sprzedaży, a niekiedy mogą być szkodliwe dla zwierząt wodnych. Glony nitkowate można zbierać za pomocą podbieraka, choć czasami jest to utrudnione, gdyż oplatają się wokół roślin wodnych. O to kilka pomocnych rad, jak pozbyć się glonów.

Prawidłowe obsadzenie oczka roślinami wodnymi zapobiega pojawiania się glonów. Rośliny pełnią dwie ważne funkcje: natleniają i oczyszczają wodę i są konkurencją dla alg. Takie rośliny jak: wywłócznik, rogatek sztywny, grubosz Helmsa, przęstka wodna, ponikło igłowate, mięta nadwodna, wzbogacają wodę w tlen oraz usuwają związki wydzielane przez ryby i rozkładający się pokarm i gnijące resztki roślin.

Rozprzestrzenianiu się glonów utrudniają rośliny, których liście unoszą się na powierzchni lustra i tym samych zacieniają i ochładzają wodę w zbiorniku. Do najbardziej popularnych zaliczyć można: grzybienie wodne, włosienicznik, salwinia pływająca, osoka aloesowata, pitia rozetkowa, pływacz zwyczajny. Należy uważać, aby rośliny silnie nie zarastały oczka wodnego, dlatego w zależności od wielkości akwenu warto dobrać odpowiednie gatunki czy odmiany.

Prawdziwymi sprzymierzeńcami w walce z glonami oraz rozkładającym się pokarmem dla ryb są zwierzęta wodne, głównie ślimaki, np. zatoczek, błotniarka lub rozdepka. Doskonałymi żywymi filtrami są również małże, tj. szczeżuja wielka i skójka malarska czy rozwielitki. Wśród owadów glonami i pokarmem żywią się wioślaki i topielnice.

Ślimaki szybko się rozmnażają, dlatego lepiej jest posiadać jeden gatunek oraz dodatkowo ryby, które ograniczałyby ich populację. W przypadku małż, nie wolno ich wyławiać ze środowiska naturalnego.

Z glonami świetnie radzi sobie węgiel drzewny z liśćmi sumaka octowca. Składniki wkładamy do worka jutowego i zanurzamy w wodzie. Po tygodniu wkład wymieniamy na nowy. Podobne właściwości posiada wyciąg z szyszek olchy lub torf kwaśny. Aby woda była bardzo czysta poleca się do worka jutowego włożyć słomę z jęczmienia.

W sprzedaży dostępne są również specjalne odkurzacze wodne do usuwania glonów. Za pomocą takich urządzeń usuniemy również muł, gnijące resztki roślin, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.