Jesienią zbożom ozimym zagraża przede wszystkim mącznika prawdziwy, rdze, septorioza paskowana liści i rynchosporioza. Na nasilenie występowania chorób wpływ maja warunki pogodowe. Przy chłodniejszej pogodzie jesienią zagrożenie ze strony chorób jest niewielkie, ale przy wzroście temperatur sytuacja wygląda inaczej.

Jednak pogoda to nie jedyny czynnik warunkujący występowanie chorób na plantacjach. Wpływ różnych warunków pogodowych, ale także systemów uprawy na pojawienie się chorób w plantacjach zbóż ozimych omawiać będzie prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego na zbliżającej się konferencji Farmera:

Zobacz >>>„Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” 22 listopada br. 

Profesor wyjaśni m.in. czy zdobywająca coraz więcej zwolenników uprawa uproszczona powoduje wzrost nasilenia występowania chorób, jeśli tak to jakich w danym gatunku? Będzie wskazywał, jakich zagrożeń możemy spodziewać się wraz z ruszeniem wegetacji oraz jaką rolę i znaczenie w walce z chorobami odgrywa płodozmian.