Aleksandra Mrowiec z PSOR wymienia w rozmowie z portalem farmer.pl cztery proste zasady, którymi rolnik powinien się kierować kupując środki ochrony roślin, aby ustrzec się oszustwa.

1. Kupuj środki ochrony roślin zarejestrowane.

2. Kupuj tylko u sprawdzonych sprzedawców, którzy mogą okazać odpowiednie zezwolenie na sprzedaż środków i podlegają nadzorowi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Dotyczy to zarówno sprzedaży np. w sklepie, jak i internetowej.

3. Zawsze kupuj środki ochrony roślin, które mają etykietę-instrukcję w języku polskim. Musi być ona trwale przytwierdzona do opakowania. Podejrzane błędy językowe (wskazujące, iż etykietę pisała osoba nieznająca dobrze naszego języka), niewyraźny, nieczytelny druk czy doklejone tłumaczenia powinny wzbudzić Twoją czujność.

4. Żądaj dowodu zakupu. Zgodnie z prawem za każdy produkt kupiony w legalnym obrocie sprzedawca ma obowiązek wystawić i wręczyć kupującemu paragon lub fakturę. Jeśli nie chce tego zrobić, może to oznaczać, że produkty, którymi handluje, pochodzą z nielegalnych źródeł. Wówczas zrezygnuj z takiego zakupu i zdecyduj się na inny, pewniejszy punkt sprzedaży.