Co prawda trwają jeszcze żniwa, ale rolnicy już powinni myśleć o siewie zbóż – również o ich zaprawianiu.

Aby wybrać produkt o podwyższonej skuteczności, warto zdecydować się na taki, który bazuje nie na jednej, ale dwóch lub trzech substancjach czynnych, o różnym mechanizmie działania. Wpływa to na większy zakres zwalczania sprawców chorób. Istotny jest też sposób działania substancji czynnej, czy jest ona powierzchniowa (kontaktowa) czy układowa (systemiczna).

Powierzchniowe chronią ziarno przed zarodnikami i grzybnią, która znajduje się na ziarnie, jak również przed grzybami występującymi w glebie. Z kolei zaprawy oparte na substancjach o działaniu układowym powodują, że grzyby znajdujące się w głębszych warstwach ziarniaka albo np. w części zarodkowej ziarna, zostaną zniszczone i nie będą przerastać przez tkanki do wyższych partii roślin.

Specjaliści radzą wybrać produkt oparty na jednej substancji czynnej o działaniu systemicznym w sytuacji, kiedy rolnik chce zapewnić prawidłową obsadę roślin i nie dopuścić do zniszczenia liści lub kłosa. Dobrze jest też wybrać zaprawę dwu lub trzyskładnikową, gdzie jedna substancja czynna wykazuje działanie układowe, a druga kontaktowe.

Przed zaprawianiem nie można zapomnieć aby:

- zaprawiać tylko dobrze oczyszczony materiał siewny,
- zaprawianie wykonać najlepiej bezpośrednio przed siewem,
- zaprawiony materiał powinien być dokładnie i równomiernie pokryty środkiem.
- zaprawiony materiał może być użyty wyłącznie do siewu. Nie wolno przeznaczać go na cele konsumpcyjne ani na paszę.
- nie zaprawiać ziarna siewnego o wilgotności powyżej 16 proc. ani uprzednio zaprawionego innym środkiem ochrony roślin,
- zaprawiony materiał przechowywać w chłodnym, suchym i dobrze wietrzonym magazynie,
- jeżeli zachodzi konieczność przechowywania ziarna siewnego do następnego sezonu, należy zbadać przed siewem zdolność kiełkowania,
- zaprawione ziarna pozostałe na powierzchni gleby muszą być po wysiewie całkowicie przykryte (w tym na uwrociach).