Groch kwitnie, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na strąkowca grochowego – najgroźniejszego szkodnika tej uprawy. Chrząszcze są już obecne na plantacji o czym informuję w komunikatach chociażby IOR-PIB w Poznaniu. 25 maja br. w Winnej Górze w uprawie grochu, będącego jeszcze przed fazą kwitnienia, odłowiono pierwsze osobniki strąkowca grochowego (Bruchus pisorum).
W centrum kraju natomiast groch w zależności od terminu siewu jest przed kwitnieniem lub w okresie kwitnienia a nawet zawiązywania pierwszych strąków.
Miodowe jaja na strąkach to sygnał, że spóźniliśmy się już z zabiegiem. Jego skuteczność zależy od stopnia zwalczenia nalatujących chrząszczy na plantacje, a te mogą pojawiać się w grochu praktycznie przez cały okres kwitnienia. Larwy wgryzają się w strąki, a następnie w nasiona, pozostawiając charakterystyczną dziurkę. Zasiedlane nasiona tracą zdolność kiełkowania oraz wartość spożywczą.
Kiedy zwalczać strąkowca grochowego?
Strąkowca grochowego zwalcza się od fazy kwitnienia do okresu dojrzewania nasion w strąkach. Progiem ekonomicznej szkodliwości są obserwowane 2 chrząszcze na 1 m2 plantacji.
W celu lepszej ochrony zaleca się dwukrotne opryskiwanie roślin insektycydem. Najczęściej pierwszy wykonuje się w okresie kwitnienia i zawiązywania się strąków, a drugi po 10 dniach w fazie dojrzewania nasion w strąkach.
Czym zwalczać strąkowca grochowego?
Wybór- jak w przypadku wielu upraw coraz słabszy. Do dyspozycji mamy kontaktowo działającą deltametrynę (związek z grupy pyretroidów) oraz acetamipryd (grupa neonikotynoidowa). Przy czym tylko druga wymieniona podziała w temperaturze powyżej 20 st. C.
W łanie obecna jest także mszyca grochowa, dlatego można także przy okazji jej zwalczania ograniczać strąkowca grochowego. Do jej zwalczania mamy do wyboru większą liczbę preparatów opartych także na cypermetrynie, alfa-cypermetrynie, gamma-cyhalotrynie
beta-cyflutrynie, a także produkty, które zawierają flonikamid (zw. z grupy karboksamidów).
Niestety bardzo często wraz z nasionami strąkowiec przedostaje się do magazynów, gdzie może kontynuować swój rozwój. W ograniczeniu rozwoju chrząszcza z pomocą mogą przyjść środki bazie fosforku glinu, służące do fumgiacji pomieszczeń magazynowych.
W łanie licznie może pojawiać się także mszyca grochowa.
Komentarze