Rośliny, które rosną w naszym klimacie, mimo swojego często egzotycznego pochodzenia, bez problemu przetrwają okresy mrozów. Powodem tego jest przede wszystkim ich strategia przetrwania mająca podłoże biochemiczno-fizjologiczne. Jednak bez zewnętrznych czynników i ta metoda nie zawsze ochroni rośliny przed przemarznięciem.

Jedną z takich naturalnych, dobroczynnych form jest śnieg. Pod pokrywą śnieżną, w zależności od jej głębokości, panuje wyższa temperatura. Na przykład, jeśli pokrywa śniegu jest 30-50 cm głęboka, to temperatura przy gruncie wynosi 0°C. Analogicznie im w głąb gleby, tym temperatura wzrasta i dochodzi do kilku stopni powyżej zera. Takie warunki są wystarczające do przezimowania większości roślin.

Jeśli zatem występują obfite opady śniegu warto pomyśleć, aby podczas odśnieżania ścieżek rozsypywać go na grządki z roślinami lub podsypywać pod krzewy. Jest szczególnie przydany śnieg sypki i nie mokry, do okrywania roślin zimozielonych takich jak: różaneczniki, wrzosy, wrzośce, kalmie, pierisy, kiścienie. Należy pamiętać, aby obsypywać śniegiem tylko rośliny nieformowane.

Śnieg, szczególnie obfity i mokry jest niestety też zmorą ogrodników. Jego nadmiar na krzewach powoduje łamanie gałęzi czy ich zniekształcenie. Najczęściej z tego powodu cierpią formy kuliste i kolumnowe krzewów iglastych. W tym celu już jesienią należy je na całej długości obwiązać sznurkiem.

Bywają też okresy bezśnieżne i na dodatek z silnymi mrozami. Do takiej sytuacji musimy przygotować się już jesienią i zastosować odpowiednie formy zabezpieczania roślin. Na rabatach z roślinami cebulowymi, bylinami oraz wokół krzewów, stosujemy ściółkę. Do tego wykorzystujemy drobno rozdrobnioną korę sosnową, igliwie lub liście. Najlepiej, jeśli zastosujemy wolno rozkładające się liście dębowe, bukowe czy grabowe oraz igliwie sosny. Nie stosujemy liści z drzew owocowych.

Ściółka oprócz funkcji ochronnej pełni ważną rolę utrzymania wilgoci, podczas bezśnieżnych zim, jak również podnosi temperaturę wokół korzeni krzewów. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin zimozielonych i iglaków.

Inną formą zabezpieczenia grządek, ale też krzewów jest stroisz z gałązek drzew iglastych. W tym przypadku nie zawsze mamy dostęp do tego typu okrycia. Jednak najbardziej uniwersalnym i łatwo dostępnym jest stroisz z sosny. Gałązki układamy począwszy od powierzchni gleby i z wierzchu okrywamy nimi całą roślinę. Krzewy okrywamy poprzez wbijanie gałązek stroiszu w podłoże, tworząc swego rodzaju namiot.

Kolejną formą okrycia stosowaną dla większości krzewów ozdobnych jest kopczykowanie. Będziemy go stosować m.in. dla gatunków, które w przyszłym roku należy przyciąć, gdyż obficie kwitną na pędach tegorocznych. Będą to: róże, budleja, ketmia, hortensja drzewiasta i bukietowa, tawuły. Kopczyk najlepiej wykonać na wysokości 20-40 cm. W ten sposób zabezpieczymy korzenie rośliny i dolne partie pędów.

Jeśli w ogrodzie posiadamy krzewy wrażliwe na przymrozki warto wówczas zastosować maty słomiane lub chochoły. Do tego przydatna jest słoma lub trzcina. Tę metodę okrywania warto zastosować dla róż piennych, dawidii, paulowni, poncyrii, surmii, miłorzębu, fikusa figę, judaszowców, gunnerę olbrzymią, palm ogrodowych oraz dla większości młodych, nowo posadzonych krzewów i drzew.

Maty słomiane są polecane do tworzenia ochronnych parawanów, szczególnie dla krzewów zimozielonych, np. różaneczników, laurowiśni. Ochronny chochoł wykonujemy także dla traw ozdobnych. W tym przypadku związujemy jedynie wszystkie liście i pędy ozdobnej trawy. Wokół rośliny koniecznie należy usypać kopczyk z liści lub kory.

Do okrywania krzewów i drzewek w tym również zimozielonych idealnie nadaje się zimowa agrowłóknina. Jest to materiał, który przepuszcza powietrze i zachowuje trwałość przy zmiennych warunkach pogodowych. Zaletą tego materiału jest to, że można go wykorzystać przez wiele sezonów. Materiał obwiązujemy wokół rośliny lub przyczepiamy za pomocą zszywek.

Bardzo pomocne są konstrukcje wykonane z palików oraz listewek wbitych w podłoże wokół rośliny. Do nich przytwierdzamy materiał. Dzięki takiej konstrukcji agrowłóknina zachowa sprężystość i nie zsunie się pod wpływem zalegającego śniegu. Taką formę polecamy dla roślin zimozielonych.

Odradzamy stosowanie pudełek tekturowych i papieru falistego. Pod wpływem deszczu, silnego wiatru są nietrwałe. Możemy je zastosować jedynie do okrywania roślin posadzonych w pojemnikach i usytuowanych pod zadaszeniem. Do okrywania tego typu roślin wymagane będą również podkładki styropianowe (na spód i wokół donicy) i agrowłóknina (wokół rośliny). Sama tektura może być zawodna.

Warto wspomnieć, że okrywanie agrowółkniną czy chochołami nie należy wykonywać zbyt wcześnie. Bywa, że po jesiennych przymrozkach następują okresy, w których panuje dodatnia temperatura i jest ciepło. Przykryte za pomocą tych materiałów rośliny posiadają wewnątrz wyższą temperaturę i wilgotność, które mogą spowodować ich rozhartowanie oraz doprowadzić do chorób kory. Pozostałe formy okrycia jak kopczykowanie, ściółkowanie, wykonanie konstrukcji, obwiązywanie krzewów i okrywanie donic, warto wykonać wcześniej.