PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jaki będzie wskaźnik redukcji zużycia pestycydów w Polsce?

Jaki będzie wskaźnik redukcji zużycia pestycydów w Polsce?
O ile rolnicy będą musieli zmniejszyć stosowanie środków ochrony roślin w ramach Europejskiego Zielonego Ładu? Fot. A. Kobus

W trzeciej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który niedawno został opublikowany, pojawiły się liczby mówiące o redukcji stosowania pestycydów w Polsce. Ile one mogą wynieść?Przypominamy, że zgodnie z unijnymi strategiami „od pola do stołu” i „na rzecz bioróżnorodności”, w ramach założeń Europejskiego Zielonego Ładu, dąży się do „zmniejszenia ogólnego stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50 proc. oraz stosowania bardziej niebezpiecznych pestycydów o 50 proc. do 2030 r.” Cele te, jak zapowiadano, w maju 2020 r., kiedy je ogłoszono, zostały ustalone jako cele ambicjonalne, odpowiadające oczekiwaniom społecznym w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska.

Jak wynika z trzeciej wersji KPS do oceny realizacji ww. celów Komisja Europejska (KE) przewidziała następujące wskaźniki:

1. zmodyfikowany zharmonizowany wskaźnik ryzyka HRI-1 – wskaźnik ten bazuje na danych statystycznych dotyczących sprzedaży środków ochrony roślin, gdzie poszczególnym kategoriom tych preparatów przypisano różne wagi;
2. ograniczenie stosowania środków ochrony roślin zawierających substancje czynne kwalifikujące się do zastąpienia.

Okresem bazowym dla wyliczania ww. wskaźników są lata 2015-2017.

O ile trzeba będzie zredukować stosowanie środków ochrony roślin w ramach EZŁ?

Czy o rzeczone wcześniej 50 proc.? Przypominając, że w Polsce średnio zużywa się ok. 2,5 kg substancji czynnej na ha, kiedy średnia unijna to ok. 3,5 kg.

Pytaliśmy o to podczas konferencji „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, jeszcze przed ukazaniem się trzeciej wersji projektu PS.

- Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB (IERiGŻ) interwencje Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) mogą przyczynić się do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin w Polsce o od 3 do 7,5 proc. Ocena ta została oparta na wytypowaniu gmin, w których uwarunkowania organizacyjne i przyrodnicze w największym stopniu sprzyjają realizacji interwencji ukierunkowanych na ograniczanie stosowania środków ochrony roślin. Przyjęto założenie, że gospodarstwa, które będą z dużym prawdopodobieństwem realizowały praktyki korzystne dla środowiska i klimatu związane z niestosowaniem środków ochrony roślin to gospodarstwa położone na obszarach o słabym potencjale rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Ponadto udział TUZ w powierzchni tych gospodarstw jest relatywnie wysoki – czytamy w projekcie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że prace nad finalnym kształtek Planu trwają i są to na razie wstępne ramy.

Jak poinformowano, ocenę możliwości redukcji stosowania środków ochrony roślin przy zachowaniu produkcyjności rolnictwa przeprowadziły także wspólnie Instytut Ochrony Roślin - PIB i Instytut Ogrodnictwa - PIB. Ocena ta opierała się na analizie możliwości ograniczenia poszczególnych zabiegów ochronnych poprzez stosowanie alternatywnych metod ochrony roślin oraz racjonalizowanie stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

- Według tych szacunków, maksymalny poziom redukcji stosowania środków ochrony roślin może wynieść od 3,11 do 7,48 proc. Wymagałoby to jednak przestrzegania przez wszystkich rolników zasad integrowanej ochrony roślin (co w praktyce oznacza przystąpienie do ekoschematu dedykowanego integrowanej produkcji roślin). Na potrzeby tego dokumentu proponuje się przyjąć wartość 5 proc. redukcji – czytamy w III wersji projektu KPS.

Wykluczenie ze stosowania środków ochrony roślin

Na podstawie analogicznych założeń, z uwzględnieniem oceny możliwości wykluczenia ze stosowania środków ochrony roślin zawierających substancje czynne kwalifikujące się do zastąpienia, Instytut Ochrony Roślin - PIB i Instytut Ogrodnictwa - PIB podjęły się także dokonania ceny możliwość realizacji wskaźników wskazanych przez KE.

- Wg dotychczasowych, niepełnych jeszcze wyliczeń możliwości maksymalnej redukcji wskaźnika HRI-1 określono na 16,46 proc. Jednocześnie jednak Instytuty przewidują pogorszenie tego wskaźnika. Pomimo możliwości redukcyjnych w użyciu tych substancji w kolejnych latach, obserwowany jest znaczny wzrost sprzedaży preparatów zawierających substancje kwalifikujące się do zastąpienia w roku 2020 i możliwe poziomy redukcji nie równoważą tego wzrostu. Obecnie oba omawiane wskaźniki są nadal przeliczane i prezentowane wartości mogą ulec zmianom. Proponuje się, aby wyjściowa wartość tego składnika opiewała również na 5 proc. Prezentowane wartości stanowią maksymalny poziom redukcji, niemający wpływu na produkcyjność rolnictwa – podano w projekcie KPS.

Jak poinformowano, osiągnięcie takich wartości wymagałoby przystąpienia wszystkich rolników do ekoschematu dedykowanego systemowi integrowana produkcja roślin. Jednocześnie dla wartości wskaźników przyjętych do monitorowania osiągania celów strategii „Od pola do stołu” duże znaczenie będzie miało wycofywanie zatwierdzenia dla substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin.

Co ciekawe z projektu Planu wynika, że cele redukcyjne będą realizowane głównie poprzez ekoschematy odnoszące się do integrowanej produkcji roślin oraz ochrony biologicznej, skierowane są do rolników prowadzących i chcących kontynuować intensywną produkcję roślin.

Co myślicie o takich limitach w stosowaniu pestycydów dla Polski?Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (35)

 • RYSZARD 2021-11-12 17:32:29
  A co powiecie o chemii dodawanej w różnej postaci do przetwarzania żywności .Dlaczego na ten temat się nic nie mówi, o szkodliwości tych substancji, tylko o środkach ochrony ,które to po zastosowaniu w zalecanych dawkach i zachowaniem karencji w większości lub całości nie pozostają w roślinie. Może ktoś odpowie na to pytanie innym ,bo ja odpowiedz znam.
  • Edek z krainy kredek 2021-11-12 23:41:18
   Śmiem twierdzić że wysoko przetworzona żywność jest bardziej szkodliwa niż stosowne śor z zachowaniem terminów dawek i karencji
 • weff 2021-11-12 17:00:32
  fusarium i sniec sa to grzyby b. szkodliwe dla zdrowia i beda w zywnosci na skutek tych oszczednosci! chooore! sa rakotworcze
  • ad64 2021-11-12 18:37:28
   Dla prawdziwego ekologa lepiej jest zginąć od fuzarium niż żyć jedząc chronione zboże.
 • Praworządny 2021-11-12 15:11:20
  Jeżeli jedzie taki opryskiwaczem w południe i mocno śmierdzi to ja od razu dzwonię i żądam natychmiastowej interwencji aby gagatka złapać na gorącym uczynku.
  • JW4819 2021-11-12 15:29:24
   Wskaż podstawę prawną że nie można przemieszczać się z opryskiwaczem w południe.
   • Praworządny 2021-11-12 15:38:41
    Jak się tylko przemieszcza to chyba nie śmierdzi co? Ale ok dla ograniczonych doprecyzuje że jak jedzie opryskiwaczem i pryska jakimś śmierdzącym środkiem to zaraz dzwonię. Tyle w temacie.
   • Rolnik 2021-11-12 15:46:16
    W październiku w południe to też będziesz dzwonił ?
   • Henk 2021-11-13 05:17:04
    Przecież mamy Listopad baranku
  • Rolnik 2021-11-12 20:20:48
   Rozumiem że na podstawie zapachu jesteś w stanie określić szkodliwość stosowanego pestycydcu? A może to był tylko jakiś biostymulator na bazie alg i wodorostów morskich? Wróć, a może sam nigdy w życiu nie miałeś styczności z opryskiwaczem i pomyliłeś go z rozrzutnikiem obornika? Tak czy siak ja muszę przeczytać etykietę stosowanego produktu zanim wyjadę z opryskiwaczem na pole.
   • Praworządny 2021-11-12 22:39:58
    Rolniku Jak Ty wykonujesz opryski tak jak rozumujesz to strach się bać. Rusz tą pustą głową i pomyśl że nie mnie wyrokować czy rolnik będzie miał karę za taki zabieg czy nie. Ja tylko że tak powiem dokonuje wstępnej oceny a od ostatecznej oceny i ewentualnych sankcji są odpowiednie służby. A zapewniam Cię że w zdecydowanej większości rolnik w takiej sytuacji mial zawsze coś na sumieniu. A jeśli był czysty to nie rozumiem po co te nerwy?
   • Rolnik 2021-11-14 13:47:56
    Jak to powiedziałeś (dokonujesz wstępnej oceny) nie mając bladego pojęcia o zabiegach ochrony roślin. Rolnik później cżęsto przez takie interwencje straci godzinę lub więcej czasu i wróci do domu z pola nie o 23 godzinie tylko o 1 w nocy. Swoją wypowiedź obrałeś w ładne słówka, ze mnie zrobiłeś pusto główka a wszystko po to żeby przechylić rację na swoją stronę. Wiesz co się dalej nie zmieniło? Na temat śor i zabiegów ochrony roślin dalej masz mniejsze pojęcie niż prosty rolnik a twoja duma nadal nie odpuszcza. Nie o to chodzi żeby nie zgłaszać karygodnych przypadków opryskiwania. Trzeba zgłaszać, tylko niech robią to takie osoby które mają o tym pojecie żeby nie marnować naszego cennego czasu.
  • Henryk 2021-11-12 21:23:41
   Nigdzie nie są określone godziny kiedy nie można stosować środków. Dzwonić to sobie możesz, ale najlepiej zadzwoń najpierw do psychiatry
   • Praworządny 2021-11-12 22:41:09
    Ja dzwonię a od oceny i ewentualnych sankcji są odpowiednie służby.
  • Rolniczka 2021-11-13 09:06:51
   Są jeszcze tacy dzwoniący bezpodstawnie idioci. Przyjeżdżają służby, niczego nie potwierdzają i wtedy taki delikwent może mieć sprawę karną o nękanie, o ile zgłosimy taki wniosek na policji Odczepi się raz na zawsze. Już wielu rolników skorzystało z tego paragrafu. Nie dajmy się zastraszać ludziom, nie mającym pojęcia o wsi i pracy rolnika. Dla niego korzystanie z gamy śor, biostymulatorów, nawozów to "pryskanie".
   • K 2021-11-13 09:29:05
    Gdybyście byli bez winy nie bylo by problemu a jak pryskacie zakazanymi już srodkami to czego się dziwisz? Inspekcja od tego jest by sprawdzali a przy okazji spradzą czy sprzęt jest ok i rejestracja zabiegów.
 • pawel 2021-11-12 10:58:44
  Czyli trzeba się spodziewac wycofania chlorolotoluronu i prosulfokarbu w pierszej kolejnosci - oraz wszelkich innych substancji których używa się dużo s.cz. na ha. U mnie w tym roku 1000g chlorotoluronu+100g diflufenikanu+10g tribenuronu ,razem 1110g s.cz/ha. Czyli jak w przyszłym roku opryskam expert metem 0,35 + dff 0,15 to wprowadze zaledwie 275g /ha s.cz i pieknie się wpiszę w zielony ład redukując zużycie o 75%.
  • Ha ha ha ha 2021-11-12 14:55:02
   Świetnie, jesteś doskonalym przykładem posłusznego chłopa. Zakażą pryskać do będziesz biegał z dziabką.
  • misio 2021-11-12 19:10:54
   No niestety, muszę Cię zmartwić. Do wycofania ma być podobno chlorotoluron, flufenacet, metrybuzyna i DFF. I jeszcze sulfonylomoczniki (tylko nie wiem ile w tym prawdy). A UE będzie mówić o bioróżnorodności, czyli o chwastach w uprawach.
 • Karol 2021-11-12 10:13:08
  A przecież zaprawa Cruiser była przez wiele lat reklamowana jako praktycznie bezpieczna dla środowiska.
  • Marcin 2021-11-12 21:25:43
   No bo była bezpieczna. Ponadto stosowana była jednorazowo w formie zaprawy, a nie 5 razy innymi środkami
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.97.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.