Spotkanie poprowadzili Marcin Łański oraz dr Szymon Łączny z BASF.

Na początku przypomniano o zaprawie Systiva 333 FS (fluksapyroksad) zaznaczając, że od niedawna fungicyd ten uzyskał także rejestrację w życie ozimym.

Żyto hybrydowe, zaprawiane preparatem Systiva Fot. A. Kobus
Żyto hybrydowe, zaprawiane preparatem Systiva Fot. A. Kobus

– Razem w kombinacji z zaprawą Kinto Plus, Systiva stanowi dobrą ochronę dla zbóż, gwarantując im lepszą zdrowotność oraz lepsze ukorzenienie – mówił Marcin Łański.

Zboża w Pamiątkowie jesienią były potraktowane herbicydem Pontos (pikolinafen, flufenacet) w dawce 0,5l/ha i do tego dołożyliśmy 100g diflufenikanu. Dlaczego dodatek DFF? – Pontos to herbicyd kompleksowy, ale jeśli mamy duża kompensacje chabra, czy tez samosiewy rzepaku zalecamy taki dodatek – tłumaczył Łański.

Wiosenne odchwaszczanie

– Jeśli ktoś nie zrobił jesiennego zabiegu i stawia na wiosenne odchwaszczanie polecamy Biathlon 4D (florasulam, tritosulfuron) w dawce 50 g/ha + 0,5 l adiuwanta Dash zastosowany najlepiej do fazy BBCH 31. Należy pamiętać, że preparat zwalcza chwasty dwuliścienne i można go stosować zarówno w zbożach ozimych jak i jarych. Jeśli chcielibyśmy tym preparatem wykonać zabieg poprawkowy, wówczas dawkę zwiększamy do 70g/ha + 0,7 l Dash i możemy go stosować nawet do w pełni wykształconego liścia flagowego.

Zboża wyraźnie wznowiły wegetacje, o czym świadczą białe przyrosty korzeni Fot. A. Kbous
Zboża wyraźnie wznowiły wegetacje, o czym świadczą białe przyrosty korzeni Fot. A. Kbous

Pszenica ozima w wielu kombinacjach

W Pągowie wysiano wiele odmian pszenicy o różnej zimotrwałości i o różnej podatności na choroby. – Na takiej kolekcji badamy jak to nasze najnowsze rozwiązanie oparte o s.cz. Revysol wpływa na stan i zdrowotność roślin – mówił Łański.

– W Pamiątkowie odmiana podatna pszenicy była bardzo silnie porażona mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Widoczne był stare infekcje i porażone dolne liście. Można było także odnaleźć symptomy septoriozy paskowanej liści oraz rdzy brunatnej. -Największym tu zagrożeniem jest septorioza i na rozwój tego patogena szczególnie należy uważać – analizowali wspólnie Marcin Łański oraz dr Szymon Łączny.

Odmiany podatne zostały silnie zainfekowane już jesienią mączniakiem prawdziwym zbóż i traw Fot. A. Kobus
Odmiany podatne zostały silnie zainfekowane już jesienią mączniakiem prawdziwym zbóż i traw Fot. A. Kobus

Jak chronić zboża wiosną?

Firma proponuje swoje najnowsze rozwiązania oparte o substancje czynną Revysol.

Zabieg T-1

– Tu budujemy fundament pod dalszą ochronę, wiec zabieg musi być skuteczny i przede wszystkim wykonany w terminie, co nie zawsze umożliwia zimna wiosna. Dlatego warto sięgać po rozwiązania dostępne od 5 st.C. Takim rozwiązaniem jest RevyFlex – mówił Łański

Jest to rozwiązanie zawierające dwa produkty: Revycare (mefentriflukonazol, piraklostrobina) w dawce 0,8-1,0 l/ha oraz Flexity (metrafenon) w dawce 0,4-0,5 l/ha.

– Co nam daje to rozwiązanie? Pełną ochrona przed chorobami podstawy źdźbła oraz kontrolę chorób liści takich jak septorioza, mączniak oraz rdze – mówił Łański.

Na plantacjach mniej intensywniej prowadzonych lub gdy presja chorób jest mniejsza albo mamy do czynienia z odmianą bardziej odporną możemy wykonać zabieg w tych niższych dawkach czyli Revycare 0,8l/ha + Flexity 0,4l/ha.

Zabieg T-2

Do ochrony górnych liści czyli w terminie T-2 na liść flagowy firma proponuje Revysky, który składa się z Revysolu (mefentrifluconazol) oraz Xemium (fluksapyroksad) w dawce 1,25-1,5 l/ha, natomiast w pszenżycie i życie ozimym w dawce 1,0 l/ha. Aplikujemy ten fungicyd w fazie liścia flagowego.

Revysol (mefentrifluconazol) działa nawet do 50 dni na septoriozę paskowana liści – chorobę najgroźniejszą w tym okresie. Co więcej jest odporny na zmywanie przez deszcz, ponieważ już po 1 godz., Revysol jest związany z warstwą woskową liścia. Dzięki temu, że bardzo dobrze działa zarówno interwencyjnie jak i wyniszczająco na bytujące w łanie choroby liści, ma szerokie okno aplikacji. 

Zabieg T-3

W trzecim zabiegu, w celu zabezpieczenia przed chorobami kłosa BASF poleca RevyTop. To zestaw dwóch fungicydów Sulky oparty o Revysol (mefentriflukonazol), który stosujemy w dawce 0,5 l/ha i Simveris (metkonazol) w dawce 1,0 l/ha.

-Dzięki temu że Revysol bardzo szybko się wchłania jest bardziej odporny na degradację spowodowaną promieniowaniem UV., nawet 4-krotnie wyższą (w porównaniu do protiokonazolu) – mówił Łański.

Wariant ekonomiczny

Na plantacjach prowadzonych mniej intensywnie firma proponuje Duet na Start. Jest to pak dwóch fungicydów: Empartis + Flexity. To kombinacja 3 substancji czynnych: boskalid, metrafenon i krezoksym metylowy. Duet na Start polecany jest do stosowania w dawce Empartis 0,75 l/ha + Flexity 0,25 l/ha. W kombinacji dwuzabiegowej będzie polecane razem z fungicydem Priaxor (na T-2/T-3).

Ze wszystkich gatunków zbóż najbardziej zaawansowane w rozwoju było pszenżyto ozime Fot. A. Kobus
Ze wszystkich gatunków zbóż najbardziej zaawansowane w rozwoju było pszenżyto ozime Fot. A. Kobus

Jęczmień ozimy przezimował dobrze, są jednak widoczne objawy porażenia mączniakiem zbóż i traw oraz plamistością siatkową Fot. A. Kobus
Jęczmień ozimy przezimował dobrze, są jednak widoczne objawy porażenia mączniakiem zbóż i traw oraz plamistością siatkową Fot. A. Kobus

A jak prezentują się plantacje z rzepakiem ozimym?