Obie choroby choć w nazwie są podobne wywołują je zupełnie odmienne patogeny. Sprawcą mączniaka rzekomego jest Peronospora parasitica, zaliczany do klasy lęgniowców (Oomycota), natomiast mączniak prawdziwy wywoływany jest przez Erysiphe cruciferarum, grzyb z grupy mączniaków prawdziwych.

W minionej jesieni czasem już na siewkach pojawiał się częściej niż zazwyczaj mączniak rzekomy. Pierwsze objawy to żółtawe, „tłuste” plamy z ciemniejszą obwódką. Na dolnej stronie liści widoczny jest szarawobiały nalot zarodników konidialnych. Również częsciej notowano mączniaka prawdziwego tworzy on małe z czasem powiększające się, okrągłe, białe skupiska białego nalotu. 

Zarówno w przypadku mączniaka rzekomego jak i prawdziwego porażone liście w konsekwencji żółkną i zamierają. Roślina traci tym samym pełną zdolność do asymilacji. Porażone siewki mączniakiem rzekomym mogą także całkowicie zamierać, co ma już duże znaczenie dla ekonomicznej szkodliwości patogena.

Duże nasilenie mączniakiem prawdziwym sygnalizowali rolnicy z Dolnego Śląska, Pomorza a także z Kujaw. Możliwe, że zasięg problemu był znacznie szerszy. Silniejsze niż zazwyczaj porażenie było spowodowane przypuszczalnie wysokimi temperaturami i dłuższym niż zazwyczaj brakiem opadów deszczu (mączniak do rozwoju wcale nie potrzebuje znacznej ilości wody), występowaniem rosy i nadmiernym rozwojem części wegetatywnych (mała przewiewność łanu).

O zagrożeniu ze strony obu patogenów informował także Instytut Ochrony Roślin w swoich komunikatach na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.

Z uwagi na złudne przekonanie o małym znaczeniu mączniaków występujących na rzepaku w okresie jesiennym nie opracowano jak dotąd szczegółowych metod zwalczania. Fungicydy używane w celu regulacji pokroju (triazole) są dość skuteczne w przypadku mączniaka prawdziwego lecz zdecydowanie słabiej zwalczają mączniaka rzekomego.

Producenci rzepaku, którzy zaobserwowali problem na polach z mączniakiem rzekomym proszeni są o zgłaszanie takiej informacji do Zakładu Mikologii, Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.