Chwasty w rzepaku powinny być zwalczane już jesienią. Ciepła jesień i późno nadchodzące mrozy pozwalają na swobodny wzrost chwastów, w tym jednorocznych traw. Chwasty korzystają z zastosowanych nawozów w uprawie i nie zwalczane w terminie jesiennym dłużej stanowią konkurencję dla rzepaku, wykorzystują z gleby niezbędne roślinie uprawnej do rozwoju składniki pokarmowe. Przy ciepłej jesieni zachwaszczenie wiosenne będzie intensywne, a rzepakowi trudno będzie nadrobić zaległości z jesieni.

Wczesną wiosną mogą panować trudne warunki, uniemożliwiające wjazd maszyn w pole. Poza tym trudniej jest zwalczyć starsze rośliny, dlatego przesuwanie zabiegu zwalczania samosiewów zbóż na termin wiosenny niesie ze sobą ryzyko mniejszej jego skuteczności. W przeciwieństwie do samosiewów, osłabiony rzepak na skutek zachwaszczenia będzie bardziej wrażliwy na stosowane substancje czynne herbicydów.

Na chwasty jednoliścienne w uprawie rzepaku jesienią zastosować można oparte o substancję czynną propachizafop preparaty: Agil S 100 EC, Bosiak 100 EC w dawkach 0,6 l/ha, na samosiewy zbóż w dawce 0,5-07 l/ha.

Także jesienią wykorzystać można oparte o chizalofop-P-etylowy: Leopard Extra 05 EC zalecany w dawce 0,7-1 l/ha przeciwko samosiewom zbóż i jednorocznym chwastom jednoliściennym oraz Pilot 10 EC w ilości 0,35-0,4 l/ha. Przeciwko chwastom jednoliściennym, samosiewom zbóż zaleca się preparat Szogun 10 EC w dawce 0,35-1,5 l/ha. Na samosiewy zbóż zalecany jest także preparat Targa Super 05 EC w ilości 0,75-1 l/ha i Targa 10 EC w dawce 0,35-0,4 l/ha.

Do jesiennego zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż zalecane są dwa preparaty na bazie substancji czynnej fluazyfop-P-butylowy. Fusilade Forte 150 EC stosuje się w tym terminie w dawce 2 l/ha, Trivko w ilości 0,75 l/ha przeciwko samosiewom zbóż i do 3 l/ha w walce z pozostałymi uciążliwymi chwatami jednoliściennymi.

Jesienią wykorzystać też można chizalofop-P-tefurylowy, o tę substancję oparte są herbicydy: Grapan Extra 40 EC i Pantera 040 EC, oba stosuje się przeciwko samosiewom zbóż w ilości 2 l/ha.

Preparatami, które stosować można w jesiennej walce z chwastami jednoliściennymi i samosiewami zbóż są: preparat Selekt Super 120 EC bazujący na substancji czynnej kletodym, który aplikuje się w dawce 0,8 l/ha oraz Focus Ultra 100 EC oparty o cykloksydym, zalecany w dawce 1-1,5 l/ha.

Dobierając dawkę preparatu, należy zwrócić uwagę na fazę rozwojową zwalczanych roślin. Gatunki jednoroczne traw generalnie są najbardziej wrażliwe w fazie od 3 liści do końca fazy krzewienia (BBCH 13-29). Graminicydy aplikuje się na młodsze rośliny w niższych z zalecanych dawkach, na starsze w wyższych.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: herbicydy w rzepaku

Sprawdź ceny kontraktów terminowych