Materiał siewny rzepaku kupuje się już zaprawiony, ale czy zdajemy sobie sprawę jakimi środkami. Jest to ważne w tym roku zwłaszcza w kontekście iż Komisja Europejska przyjęła przepisy, które ograniczają stosowanie trzech substancji czynnych - imidachlopryd, tiametoksam lub chlotianidyna - z grupy neonikotynoidów. Zakaz stosowania ma wejść w życie 1 grudnia 2013 r., a więc w przyszłym roku nie będzie można wysiać nasion rzepaku zaprawionych tymi substancjami czynnymi.


Co zrobić jak rolnikowi zostaną resztki materiału siewnego? Zdaniem prof. Marka Mrówczyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin PIB, należy je w tym rok wysiać jako międzyplon do przyorania.

Na rynku zarejestrowanych jest obecnie sześć zapraw do rzepaku. Niestety wszystkie zawierają chociażby jedną z zakazanych już w przyszłym roku substancji czynnych. Nie ma zatem zamienników na rynku, które chroniłyby młodą roślinę przed szkodnikami, a zagrożeń jest dużo.

Są to (w nawiasie substancja czynna):

- Cruiser OSR 322 FS (tiametoksam, metalaksyl-M, fludioksonil), który chroni przed pchełką rzepakową i innymi pchełkami, chowaczek galasówkiem, miniarką kapuścianą, śmietką kapuścianą, gnatarzem rzepakowcem, zgorzelą siewek i mączniakiem rzekomym kapustnych.

- Chinook 200 FS (imidachlopryd, beta-cyflutryna), chroni przed pchełką ziemną i rzepakową, miniarką kapuścianą, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Chinook Blue 200 FS (imidachlopryd, beta-cyflutryna), chroni przed pchełką ziemną i rzepakową, miniarką kapuścianą, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Couraze 350 FS (imidachlopryd), chroni przed pchełką rzepakową i ziemną, chowaczem galasówkiem i śmietką kapuścianą.

- Modesto 480 FS (chlotianidyna, beta-cyflutryna), chroni przed chowaczem galasówkiem, śmietką kapuścianą, pchełką rzepakową i ziemną, miniarką kapuścianą oraz ogranicza występowanie rolnic.

- Nuprid 600 FS (imidachlopryd), chroni przed pchełką ziemną, chowaczem galasówkiem, miniarką kapuścianą i śmietką kapuścianą.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych