O tym, że Karate Zeon 050 CS zyskał czasowe zezwolenie (od 25 września do 30 listopada 2015 r.) do jesiennego zwalczania mszyc wektorów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia w uprawie jęczmienia ozimego, pszenżyta ozimego i żyta ozimego pisaliśmy już wcześniej.

Teraz okazuje się, że zgodnie z nową rozszerzoną etykietą Karate Zeon 050 CS zyskuje również zastosowanie do jesiennego zwalczania szkodników rzepaku: pchełki rzepakowej, pchełki ziemnej, gnatarza rzepakowca. Zalecana dawka preparatu to 0,12 -0,15 l/ha, w okresie od fazy liścia właściwego do czterech liści.

W wypadku pchełek zabieg należy wykonać po wystąpieniu chrząszczy na plantacji, zgodnie z sygnalizacją w okresie formowania i rozwoju rozety liściowej (BBCH 10-14), po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzeń powodowanych przez pchełki. W wypadku gnatarza plantację opryskiwać należy natychmiast po wystąpieniu małych larw, kiedy ich średnia liczebność wynosi 1 larwa na 1 roślinie.

Z kolei preparat Karate Zeon 100 CS posiada nowy, rozszerzony zakres stosowania o zwalczanie mszyc wektorów chorób wirusowych w uprawach zbóż. W zbożach jarych (pszenica, pszenżyto, jęczmień) aplikuje się go wiosną od stadium 2 liści, gdy liczebność szkodnika osiąga poziom ekonomicznej szkodliwości lub zgodnie z sygnalizacją. Natomiast w uprawach zbóż ozimych (pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto) preparat stosuje się jesienią od stadium 2 liści, w podobnych przypadkach jak wyżej.

Karate Zeon 100 CS dodatkowo można też aplikować w uprawie rzepaku przed szkodnikami takimi jak: pchełka rzepakowa, chowacz czterozębny, chowacz brukwiczek, chowacz podobnik. Oprysk zaleca się wykonać od fazy BBCH 13, kiedy liczebność szkodników osiąga poziom ekonomicznej szkodliwości lub zgodnie z sygnalizacją.

Zalecana dawka formulacji środka 100 CS dla tych wszystkich zastosowań to 75 ml/ha.