- Otrzymanie zatwierdzenia Komisji Europejskiej to duży sukces i kamień milowy - powiedział dyrektor generalny Bayer, Werner Baumann. -Wspólnie z Monsanto chcemy pomóc rolnikom na całym świecie wytwarzać dobre produkty spożywcze w bardziej zrównoważony sposób, z korzyścią zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska.

Jak czytamy na w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Bayer, obecnie ustalone warunki obejmują w szczególności zbycie niektórych spółek Bayer, w tym globalnej działalności w zakresie nasion roślin uprawnych, takich jak rzepak, bawełna i soja (z niewielkimi wyjątkami ograniczonymi do regionu Azji), platformy badawczo-rozwojowej dla pszenicy hybrydowej, globalnej działalności w zakresie nasion warzyw, globalnego biznesu związanego z glufosynem amonowym, a także niektórymi herbicydami opartymi na glifosacie w Europie.  Planowane jest także zbycie globalnej działalności Monsanto która jest związana z nematocydem NemaStrike.

Warunki określają również przeniesienie trzech projektów badawczych Bayer w zakresie nieselektywnych herbicydów i przyznanie licencji na cyfrowy portfel rolny Bayera. BASF jest zamierzonym nabywcą tych aktywów.

Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych. Bayer i Monsanto ściśle współpracują z władzami - w tym z Departamentem Sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych. Zamknięcie transakcji planowane jest na drugi kwartał 2018 r.