Chrząszcz chowacza podobnika jest czarny, niewielki, osiąga wielkość 2,5-3 mm i rozwija 1 pokolenie. Samica składa zazwyczaj jedno jajo, jedna larwa zjada do kilku nasion. Pryszczarek kapustnik jest bardziej płodny i w jednej łuszczynie może żerować kilkadziesiąt larw, które wysysają soki z nasion oraz ścian łuszczyn. Pryszczarek kapustnik w sprzyjających warunkach rozwija 4 pokolenia w roku, przez co jeden zabieg insektycydem (w początku maja) może okazać się niewystarczający.

Konieczna jest cykliczna lustracja upraw pod kątem obecności szkodników. W zależności od kształtu pola - albo sprawdza się dookoła brzegi pola i dzieli obszar po przekątnej lub losowo ocenia rośliny w kilku różnych miejscach pola, które reprezentują cały jego obszar.

Sprawdzając obecność występowania szkodnika ocenę przeprowadza się na 1 m2 lub na 100 roślinach. Dopiero wówczas, na podstawie tak przeprowadzonej oceny plantacji, jeśli przekroczony zostanie próg szkodliwości wykonuje się zabieg opryskiwania przeciwko szkodnikom jednym z dostępnych preparatów.

W dużych plantacjach zabieg można wykonać w obszarach najbardziej zagrożonych, czyli np. zastosować przejazdy na dwie szerokości belki opryskiwacza od pasów brzeżnych pól. Małe plantacje, do 5 ha opryskuje się w całości.

Próg ekonomicznej szkodliwości:

  • chowacz podobnik – 4 chrząszcze na 25 roślin;
  • pryszczarek kapustnik – 1 muchówka na 4 rośliny.