Omacnica prosowianka jest obecnie najgroźniejszym szkodnikiem w kukurydzy. Motyle omacnicy prosowianki są coraz bardziej aktywne i dlatego teraz jest odpowiedni czas na wystawianie pułapek i świetlnych i feromonowych.

- W roku introdukcja kruszynka będzie wcześniejsza. W całym kraju, z wyjątkiem północno-wschodnich krańców Polski, gdzie nie ma takich upałów, planowana jest na drugą dekadę czerwca czyli za dwa tygodnie. Teraz jest ostatni moment na zamawianie biopreparatów u dystrybutorów – powiedział w rozmowie z redakcją dr hab. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Rzeszowie.

Nadszedł zatem czas na zaopatrywanie się w kruszynka. Dostępne są kartonowe zawieszki lub kapsułki zawierające entomofaga, które zamieszcza się na najwyższym, najlepiej rozwiniętym liściu kukurydzy i tuż przy łodydze.

Kruszynek to drobna błonkówka z rodzaju Trichogramma, której larwy rozwijają się w jajach wielu motyli, w tym omacnicy prosowianki. Kruszynek jest naturalnym wrogiem omacnicy prosowianki i wykorzystywany jest w walce biologicznej z tym groźnym dla kukurydzy szkodnikiem.