Nowy preparat ma zwalczać takie choroby jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych i szara pleśń. Zawiera dwie substancje aktywne: azoksystrobinę i cyprokonazol.

- Azoksystrobina (z grupy strobiluryn) chroni rzepak zapobiegawczo i długotrwale przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią, zaś cyprokonazol działa interwencyjnie na zgniliznę twardzikową i czerń krzyżowych. Dlatego też Amistar Xtra powinien być stosowany zapobiegawczo lub interwencyjnie z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 61-69) w dawce 0,8-1 l/ha - podaje Syngenta.

Azoksystrobina jest wykorzystywana we wcześniej wprowadzonych na rynek preparatach Amistar 250 SC i Amistar Opti 480 SC. Z kolei cyprokonazol pojawiał się w fungicydach zbożowych.

- Niezależne badania wskazują, iż Amistar Xtra zapewnia efekt zieloności rzepaku i poprawia plonowanie nawet w przypadku braku porażenia chorobami. Preparat powinien być dostępny w Polsce już wiosną 2013. W Czechach oraz na Słowacji Amistar Xtra jest już z sukcesem stosowany od kilku sezonów, uzyskując najlepsze efekty w ochronie przed zgnilizną twardzikową oraz przynosi najwyższy zwrot z inwestycji (badania niezależne - Związek Producentów Rzepaku) - informuje przedstawiciel Syngenta.