PIORiN uaktywnił komunikaty informujące o zagrożeniu niektórymi patogenami dla powiatów w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Niezbędna jest zatem lustracja upraw, aby określić ewentualne występowanie chorób. W zależności od porażenia patogenami chorobotwórczymi dobiera się odpowiedni preparat do ochrony fungicydowej w terminie T1.

Zabieg T1 ma na celu przede wszystkim ochronę podstawy źdźbła, przy czym odpowiednio dobrany preparat działa też skutecznie na występujące grzyby na liściach. Zważywszy na to, że komunikaty PIORiN wskazują na zagrożenia mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, ponadto w pszenicy, pszenżycie i życie zagrożenie stanowi rdza brunatna oraz w jęczmieniu plamistość siatkowa liści, stosowane w preparaty w terminie T1 powinny działać przeciwko tym chorobom.

Najwygodniej jest zastosować preparaty kompleksowe, czyli zarejestrowane do zwalczania pełnego spektrum chorób, które zagrażają uprawom zbóż na wiosnę. Są to mieszaniny fabryczne substancji czynnych, które działają przeciwko chorobom podstawy źdźbła oraz patogenom atakującym w pierwszej kolejności liście zbóż.

Do walki z łamliwością źdźbła, fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła i korzeni oraz mączniakiem prawdziwym, rdzą brunatną, septoriozą paskowana liści, septoriozą plew (objawy obserwuje się na liściach) i brunatną plamistością liści w terminie T1 w pszenicy ozimej zastosować można przykładowe fabryczne mieszaniny substancji czynnych:

 • protiokonazol, bifaksen, np.: w preparatach: Amadeus 225 EC, Aviator Xpro 225;
 • protiokonazol, trifloksystrobina, np.: w preparatach: Delaro 325 EC;
 • protiokonazol, spiroksamina, np.: w preparatach: Input 460 EC, Proline Max 460 EC;
 • epkoksykonazol i krezoksym metylu, fenpropimorf, np.: w preparatach: Juwel TT 483 SE;
 • epkoksykonazol i krezoksym metylu, np.: w preparatach: Allegro 250 EC, Ogam, Tocata Duo;
 • piraklostrobina, epoksykonazol, np.: w preparatach: Envoy;
 • epoksykonazol, metkonazol, np.: w preparatach: Osiris 65 EC;
 • fluksapyroksad, epoksykonazol, np.: w preparatach: Secardo XE 125 EC;
 • tiofanat metylowy, epoksykonazol, np.: w preparatach: Intizam SC;
 • tiofanat metylowy, tetrakonazol, np.: w preparatach: Matador 303 SE, Moderator 303 SE, Yamato 303 SE;
 • fenpropimorf, metrafenon, epoksykonazol, np.: w preparatach: Capalo 337,5 SE, Tocata, Palazzo;
 • prochloraz, tebukonazolu i proquinazidu, np.: w preparatach: Arbiter 520 EC, Vareon 520 EC, Wirtuoz 520 EC.

Substancja czynna cyprodynil zawarta w preparacie Biromil 75 WG i tiofanat metylu w preparacie Topsin M 500 SC zarejestrowane są do zwalczania wymienionych chorób, ponadto Topsin M 500 SC niszczy także rdzę żółtą.

Z uwagi na obserwowane ochłodzenie przy wyborze preparatu, brać pod uwagę trzeba zakres optymalnych temperatur dla danej substancji czynnej. W temperaturach poniżej 12°C (optymalna dla większości fungicydów) zastosować można fenpropimorf z grupy morfolin, prochloraz z grupy imidazoli i proquinazid z grupy quinozololin.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: fungicydy