Wyniki produkcyjny równy 5 ton nasion rzepaku z hektara do marzenie niejednego producenta rzepaku. Ma to w tym sezonie szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę rekordowe poziomy cen rzepaku. Warto mieć świadomość, że plon taki jak najbardziej jest realny do osiągnięcia w naszej szerokości geograficznej. Jak tego dokonać? Nie uda się tego dokonać bez sprzyjającej pogody, ale dużo zależy także od poczynień samego rolnika. To on bowiem na wielu etapach wegetacji decyduje o warunkach wzrostu i rozwoju roślin, w tym także o zakresie oraz potrzebie ochrony. 

Jak zmaksymalizować plon, w dobie wielu trudności z jakim należy się zmierzać w uprawie rzepaku?

Na te i inne pytania odpowiadali eksperci z firmy Syngenta podczas Konferencji Zimowych Syngenta Online. W Konferencji udział wziął także prof. Marek Korbas z IOR-PIB w Poznaniu, który omówił największe ochroniarskie wyzwania w ochronie tej uprawy. 

Nie zabrakło również przypomnień o ambitnych celach Europejskiego Zielonego Ładu. Kwestie te podczas  rzepakowej odsłony Konferencji Zimowej Syngenta przypomniała w skrócie red. Małgorzata Tyszka z farmer.pl. 

Wiele uwagi poświęcono ochronie fungicydowej rzepaku, w tym trudnej ochronie okołokwitnieniowej. Zabieg na tzw. płatek to w produkcji rzepaku jeden z najważniejszych w ochronie. 

Podczas Konferencji, Syngenta zaprezentowała słuchaczom nowy fungicyd Treso, przeznaczony do ochrony rzepaku właśnie w tym newralgicznym terminie. Zawiera on fludioksonil, substancję o zupełnie nowym (w przypadku ochrony rzepaku i zabiegu na tzw. płatek) mechanizmie działania.

Nie mogłeś uczestniczyć w tym wydarzeniu? Nic straconego. Poniżej jest dostępna retransmisja tej Konferencji. Zachęcamy do jej obejrzenia.