Kwieciak malinowiec jest chrząszczem o ciemnym zabarwieniu, długości 4-6 mm. Zimuje w glebie i pod opadłymi liśćmi. Kiedy temperatura powietrza przekracza 12oC, szkodnik uaktywnia się i żeruje na liściach, oraz pąkach kwiatowych. Samica składa jaja do paków kwiatowych, a następnie podcina ich szypułki.

Obecność szkodnika można zauważyć po niewielkich otworach na liściach, oraz obciętych lub podciętych kwiatach. Uszkodzone kwiaty nie zawsze opadają ale nie dochodzi do dalszego ich rozwoju. Takie uszkodzenia powodują oczywiście znaczne szkody w plonie owoców. W skrajnych przypadkach straty mogą wynosić do kilkudziesięciu procent.

Decyzję o podjęciu wykonania zabiegu chemicznego najlepiej podjąć w oparciu o komunikat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin, lub lustrację plantacji. Jeśli przeprowadza się lustrację, to należy wykonać 4 próby po 50 kwiatostanów. Próg szkodliwości uzasadniający wykonanie zabiegu chemicznego: 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów.

Do zwalczania kwieciaka malinowca należy stosować środki ochrony zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin. W zaleceniach nie ma dużego wyboru. W praktyce popularne są preparaty z grupy pyretroidów np. Fastac 100 EC, które są skuteczne w temperaturze do 20oC. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po Mospilan 20 SP (zawiera neonikotynoid) który efektywnie działa również w wyższych temperaturach.