PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kontrola integrowanej ochrony roślin

Kontrola integrowanej ochrony roślin

Autor:

Dodano:

Tagi:

Na 54. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin, która odbyła się 6-7 lutego 2014 roku w Poznaniu, zostały przedstawione szczegóły w zakresie dokonywania kontroli integrowanej ochrony roślin.Za kontrolę na miejscu odpowiedzialna będzie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Niektóre założenia sprawdzane będą również przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podczas kontroli cross compliance. Dotyczyć to będzie sprawdzania obszaru B, głównie dotyczącego zdrowotności roślin i bezpieczeństwa żywności i pasz.

W większości są już wyznaczone obowiązki inspektorów PIORiN w zakresie weryfikacji przestrzegania przez rolników zasad integrowanej ochrony roślin. Na pewno należy się spodziewać, że od nowego sezonu kontroli będzie więcej.

Kontrolowany będzie każdy, kto według ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin może być nazwany użytkownikiem profesjonalnym. Użytkownik profesjonalny to osoba fizyczna, która stosuje środki ochrony roślin w celach innych niż własne niezarobkowe potrzeby, w szczególności w ramach działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym w rolnictwie i leśnictwie.

Każdy kto stosuje pestycydy, musi zatem spełniać szereg wymagań związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin. Zabiegi chemizacyjne, jak i zakup oraz przewóz środków ochrony roślin mogą jedynie wykonywać osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. Obecnie ważność takiego dokumentu to 5 lat. Organizują je najczęściej ośrodki doradztwa rolniczego, izby rolnicze, ośrodki naukowe i prywatne firmy, które mają stosowne pozwolenie na prowadzenie takiego rodzaju szkoleń.

Ponadto profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin mają obowiązek prowadzić i przechowywać przez co najmniej 3 lata dokumentację dotyczącą stosowanych przez nich środków ochrony roślin. Dokument taki powinien zawierać nazwę środka ochrony roślin, datę wykonania zabiegu, zastosowaną dawkę oraz wielkość uprawy i gatunek rośliny, na której zastosowano pestycyd. W integrowanej ochronie roślin notatnik powinien być poszerzony o stosowany płodozmian, ilość i rodzaj zwalczanego patogenu przed i po zastosowaniu środka ochrony roślin. W Instytucie Ochrony Roślin ciągle trwają prace nad końcowym efektem wyglądu notatnika w integrowanej ochronie roślin i na pewno ostateczny wzór tego dokumentu poznamy niebawem.

Profesjonalny użytkownik stosuje również środki ochrony roślin za pomocą sprzętu sprawnego technicznie, który jest użyty zgodnie z przeznaczeniem i zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych, nie powodując przy tym zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska. Stosowany do oprysków sprzęt musi mieć aktualną atestację wydawaną przez odpowiednie podmioty na 3 lata.

Właściwe stosowanie obejmuje również dostosowanie się do wymogów podanych w etykietach, jak i postępowanie z wytycznymi integrowanej ochrony roślin. Ważne jest, by użyte środki były aktualnie zarejestrowane i posiadały pozwolenie na ich stosowanie w konkretnej uprawie i w danym roku.

Od nowego sezonu przez PIORiN nie tylko będą sprawdzane odpowiednie dokumenty, ale również całe gospodarstwo w trakcie wegetacji.

Oznacza to kontrolę pól przez inspektora PIORiN w celu weryfikacji przestrzegania przez rolnika zasad integrowanej ochrony. Najważniejsze dla inspektora będzie wskazanie przez rolnika sposobu realizacji przez niego wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie przyczyn wykonania zabiegu pestycydowego. Oznacza to, że rolnik będzie musiał znać szczegółowy powód zastosowania pestycydu. Musi zatem znać progi szkodliwości agrofagów oraz ich biologię, lub sprawnie korzystać z różnorakich systemów wspomagania decyzji.

Jak będzie wyglądała kontrola integrowanej ochrony roślin?

Inspektor PIORiN będzie weryfikował na podstawie dokumentów i przeprowadzonego wywiadu z rolnikiem spełnienie wymogów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin. Poświadczenia ustne rolnika będą weryfikowane przez inspektora w odniesieniu do zapisów konkretnych metodyk integrowanej ochrony roślin stosowanej w danej uprawie.

Oznacza to, że podczas prowadzonego z rolnikiem wywiadu zostaną ustalone fakty, czy wykorzystuje on w prowadzonej produkcji rolnej wymagane narzędzia i techniki ograniczające zużycie pestycydów oraz zapewniające integrowaną ochronę roślin.

Podczas kontroli inspektor PIORiN będzie pytał rolnika o jego działania w celu zapobiegania lub ograniczenia występowania organizmów szkodliwych. Zapyta o płodozmian i zweryfikuje, czy ma on wpływ na stopień i nasilenie występowania agrofagów. Zweryfikuje również termin siewu lub sadzenia. Pod uwagę będą wzięte zabiegi uprawowe i ogólnie cała agrotechnika uprawy. Dla kontrolera istotne też będzie, czy rolnik używa do siewu lub sadzenia odmian odpornych bądź tolerancyjnych na dane patogeny oraz kwalifikowanego materiału siewnego. Inspektor będzie również zadawał pytanie o stosowanie w gospodarstwie biologicznych oraz mechanicznych sposobów ograniczania organizmów szkodliwych. Pytania dotyczyć będą również sposo bu nawożenia roślin oraz nawadniania, jak również tego, czy w gospodarstwie praktykowane są zabiegi dezynfekcyjne maszyn i sprzętu. Wizytacja inspektora PIORiN w gospodarstwie będzie miała na celu także sprawdzenie, czy rolnik podejmuje działania dążące do minimalizowania zagrożeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin. Rolnik będzie musiał udzielić odpowiedzi na pytanie o stosowanie selektywnych środków ochrony roślin, określić, w jaki sposób ogranicza liczbę zabiegów i tym samym przyczynia się do redukcji dawek pestycydów. Dla inspektora ważne też będzie, czy rolnik stosuje przemiennie substancje aktywne zawarte w pestycydach i tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia odporności. Na koniec zapyta rolnika o ocenę skuteczności stosowanych działań i metod integrowanej ochrony roślin.

STATYSTYCZNE PODSTAWY KONTROLI

Kontrole prawidłowości stosowania środków ochrony roślin będą prowadzone przez PIORiN w oparciu o podstawy statystyczne. Niestety, do tej pory nie udało się zdobyć przez Instytut Ochrony Roślin baz danych rolników. W 2014 r. kontrole będą opierać się na systemie losowym.

Kontrole będą prowadzone z uwzględnieniem takich czynników jak:

grupy uprawowe - gospodarstwa orne / warzywnicze / sadownicze

przedziały obszarowe - orne 1÷<10 ha, 10 ÷<50 ha i > 50ha oraz warzywnicze i sadownicze − 0,2÷<3ha, 3÷10ha i >10 ha.

WERYFIKACJA STOSOWANIA ZASAD INTEGROWANEJ OCHRONY ROŚLIN

Poniżej przedstawiamy wstępnie opracowany formularz inspektora PIORiN, na bazie którego prowadzona będzie kontrola rolników.

Można się spodziewać, że wyżej przedstawiona lista kontrolna jeszcze ulegnie zmianie. Mniej więcej jednak na tej podstawie inspektorzy będą kontrolować gospodarstwa rolników. Rolnik musi znać odpowiedź na każdą poruszoną kwestię oraz podać przykład, jak dany wariant praktykuje w gospodarstwie. Kto nie będzie stosować zasad integrowanej ochrony roślin lub nie będzie prowadził dokumentacji wskazującej sposób realizacji tych wymagań, podlegać będzie karze grzywny. W zależności od stwierdzonej nieścisłości inspekcja może nałożyć mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł.

Badania pokazują jednak, że znajomość metod integrowanej ochrony roślin wśród producentów ciągle jest niska. Również znikoma jest wiedza rolników na temat skutków nieprzestrzegania tychże zasad. W związku z tym Instytut Ochrony Roślin zapewnia, że rok 2014 będzie traktowany jako rok przystosowawczy do nowych zasad i sankcje oraz kary będą stosowane w ostateczności. Jednocześnie Instytut Ochrony Roślin zapowiedział, że do roku 2017 oczekuje, iż przeszło 90 proc. producentów rolnych będzie realizować wzorcowo zasady integrowanej ochrony roślin.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • ochrona-roslin.com.pl 2014-03-13 11:47:31
  @karo ja przynajmniej nie jestem anonimowy i ciesz się, że jestem już "były"
  A jak będę miał taki staż jak mój wiek to będę szczęśliwym człowiekiem;)
 • z. 2014-03-12 06:17:27
  ..dobrze będzie ,tylko troszkę więcej rozumnego pisania.....i LUDZI z dwóch stron biurka.....ja kupiłam już duuuuży zeszyt gorzej z pisaniem.....na razie nie ma czasu na poezje. Pogoda za kilka dni się zmieni...zapiszemy. Sprawdzajcie czy jest rejestracja środka.....jak nie ma :) lejemy (nie do rowu) po polu w uprawę nie piszemy.....:) :) Pozdrawiam ciężko pracujących......
 • jarki 2014-03-11 21:55:37
  @karo zabolało? pożyjemy zobaczymy jakie będzie wasze podejście do rolników
  ale skoro @ochrona-roslin was zna to chyba wie czego się spodziewać po starych wyżeraczach !!
 • karo 2014-03-11 18:47:45
  do "ochrona-roslin.com.pl"

  inspektorzy z kujawsko-pomorskiego WIORiN-u pozdrawiają "czule" byłego kolegę.

  Niektórzy z nas mają dłuższy staż pracy w Inspekcji niż Ty masz lat, ale cóż...

  brak nam "szerokiego pojęcia, potrzeby poszerzania wiedzy", nic nie robimy tylko się opiepmy i sypiemy mandatami z rękawa ;)
 • andrzej 2014-03-11 14:01:35
  No przecież to wszystko jest po prostu chore!!!!!
  Kto przy zdrowych zmysłach to wymyślił!!!!!
  I co,nieważne będzie jakie środki kto stosował i kiedy, tylko czy ktoś umie ładnie o tym opowiedzieć i to zapisać???!!!
  Z rolnika to już się robi kompletnego barana !!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.