Kozłek lekarski jest byliną, która dorasta do 1,5 metra wysokości. W uprawie jest rośliną dwuletnią, gdzie w drugim roku tworzy się rozeta liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. Kwiaty są drobne białe lub różowe zebrane w baldachy. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia wydzielając i słodki zapach. Często w stanie naturalnym porasta wilgotne tereny, głównie rowy melioracyjne i brzegi, rzek.

Surowcem naturalnym, zbieranym na potrzeby rynku zielarskiego, jest kłącze i korzenie. Wyciąg z tej rośliny posiada działanie uspokajające i stosuje się go w dolegliwościach nadmiernej pobudliwości i stanach nerwicy.

W ogrodnictwie kozłek wpływa korzystnie na plonowanie warzyw oraz wzbogaca glebę w fosfor. Dodawany do kompostu przyspiesza jego mineralizacje i przywabia dżdżownice. Zapach waleriany wabi również koty i szczury, dlatego często korzeń tej rośliny stosowany jest jako przynęta w pułapkach na gryzonie. Roślina poza tym jest miododajna i bardzo dekoracyjna.

Wyciąg z kwiatów kozłka można stosować jako biostymulator w kwitnieniu i owocowaniu warzyw oraz drzew i krzewów owocowych. W swoim składzie zawiera liczne czynne biologiczne związki (kwasy, alkaloidy, estry) i sole mineralne (mangan, wapń).

Preparat w uprawie takich warzyw jak: pomidory, papryka, rośliny strączkowe, truskawki i kalafior wzmaga kwitnienie i zwiększa plon. Podobnie działa na krzewy i drzewa owocowe, które wiosną opryskujemy wyciągiem. Unikajmy jedynie stosowania go w uprawie warzyw, gdzie kwitnienie nie jest pożądane (sałata, rzodkiewka, selery, cebula, warzywa korzeniowe).

Preparat działa również wzmacniająco na rośliny przed przymrozkami wiosennymi. Stosujemy wówczas jednorazowy oprysk wyciągiem bez rozcieńczenia. Sporządzanie roztworu do opryskiwania warzyw wykonujemy poprzez dodanie do litra wody krople sporządzonego wcześniej ekstraktu.

Do sporządzenia wyciągu niezbędne są kwiaty kozłka lekarskiego, które zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Świeże kwiatostany należy przemielać maszynką do mięsa i wycisnąć z nich sok. Tak przyrządzony wyciąg możemy przechowywać w ciemnych buteleczkach nawet kilka lat.