Wilgoć i dodatkowa ciepła pogoda, która według prognoz meteorologicznych ma przyjść wraz z nadchodzącymi dniami przyczynią się do szybszego rozwoju chorób. Infekcje najpierw wystąpią w miejscach uszkodzeń tkanek roślin i łatwo będą rozprzestrzeniać się doprowadzając do szybkiego rozwoju choroby.

Miejsca zranień stanowią otwartą bramę dla wnikania patogenów chorobotwórczych. W plantacjach roślin uszkodzonych szybko może pojawić się fuzarioza kolb, rozwojowi której sprzyjają lata ciepłe i wilgotne oraz uszkodzenia na roślinach.

By ochronić kukurydzę przed atakiem chorób zastosować można oprysk (pod warunkiem dysponowania odpowiednim sprzętem) preparatem zawierającym substancję czynną piraklostrobinę z grupy strobiluryn. Do końca kwitnienia stosuje się również preparaty zawierające azoksystrobinę należącą także do strobiluryn.

W przypadku planowania na następny tydzień zabiegu przeciwko omacnicy prosowiance można do preparatu insektycydowego dodać fungicyd. W jednym zabiegu przeprowadzić oprysk ochronny w kukurydzy mieszaniną fungicydowo-insektycydową. Jeśli natomiast z różnych przyczyn zabieg insektycydem nie będzie stosowany, to oprysk ochronny fungicydem powinien być wykonany w najbliższym czasie

Sprawdź ceny kontraktów terminowych