PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Łączne stosowanie agrochemikaliów w rzepaku – cały artykuł

Autor:

Dodano:

Tagi:

W agrotechnice rzepaku coraz częściej stosuje się jednoczesne podawanie preparatów owadobójczych, grzybobójczych i nawozów. Podstawowym powodem takiego działania jest znaczne obniżenie kosztów produkcji.Łączne stosowanie agrochemikaliów w integrowanej technologii uprawy rzepaku pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na olej napędowy o 40 proc., a nakłady robocizny o 30 proc. robocizny. Wprowadzenie do technologii uprawy mieszanin zbiornikowych ogranicza też liczbę przejazdów maszynami po polu oraz związane z tym straty spowodowane ugniataniem gleby i roślin. Ważną zaletą łącznego stosowania agrochemikaliów jest również umożliwienie szybkiego wykonania prac. Jest to szczególnie istotne w przypadku ich spiętrzenia np. na skutek niesprzyjających warunków pogody. Nie bez znaczenia jest też to, iż stosowanie niektórych połączeń odznacza się synergią działania przejawiającą się zwiększeniem skuteczności działania zarówno środków ochrony roślin, jak i wprowadzanego łącznie z nimi nawozu dolistnego. W niektórych przypadkach obserwowane jest też wydłużenie okresu ochronnego zastosowanych preparatów.

Warunki łącznego stosowania agrochemikaliów

W nowoczesnych integrowanych technologiach uprawy rzepaku łączone są ze sobą różne agrochemikalia (rys.). Przy zwalczaniu szkodników istnieje możliwość wspólnego stosowania insektycydów z nawozami do dolistnego dokarmiania roślin rzepaku. W uprawie tej najczęściej spotykane niedobory dotyczą: siarki, magnezu, cynku, boru, manganu, molibdenu i miedzi. Można je częściowo uzupełnić, stosując specjalistyczne nawozy do dolistnego dokarmiania roślin rzepaku od fazy 6 liści. Zatem dotyczy to zabiegów zarówno jesiennych, jak i wykonywanych po wznowieniu przez rośliny wegetacji wiosną.

Praktycy wykorzystują także możliwość tworzenia cieczy opryskowej z insektycydu i środka grzybobójczego. Pozwala to na jednoczesną eliminację takich szkodników, jak np. chowacze łodygowe, słodyszek rzepakowy, mszyce, pryszczarek kapustnik, chowacz podobnik oraz grzybów wywołujących takie choroby, jak np. sucha zgnilizna kapustnych czy zgnilizna twardzikowa.

Zabieg łącznego stosowania agrochemikaliów należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

- terminy zwalczania chorób, szkodników oraz terminy dolistnego dokarmiania roślin są ze sobą zbieżne,
- temperatura powietrza wynosi maksymalnie 20ºC,
- względna wilgotność powietrza jest powyżej 60 proc.,
- dzień jest pochmurny,
- rośliny są całkowicie osuszone z deszczu lub rosy,
- rośliny mają dobry turgor, a nasilenie występowania choroby zbliża się do wartości progu szkodliwości,
- rośliny wytwarzające woskowy nalot są już nim pokryte,
- po zabiegu nie są zapowiadane przymrozki i nie było ich bezpośrednio przed nim,
- oprysk wykonano tylko wieczorem po zakończeniu oblotu roślin przez pszczoły.

Nieprzestrzeganie któregokolwiek z powyższych warunków może spowodować obniżenie lub brak skuteczności działania mieszaniny, a także uszkodzenie lub nawet zniszczenie roślin uprawnych.
Trzeba też mieć na uwadze to, że gdy stosuje się środki ochrony roślin, muszą one być stosowane właściwie, zgodnie z zasadami dobrej praktyki ochrony roślin i integrowanej ochrony roślin oraz zasadami podanymi w etykietach. Jest to ważne, ponieważ odpowiedzialność dotycząca użycia łącznego stosowania agrochemikaliów spoczywa na stosującym w swoim gospodarstwie takie rozwiązanie.

Sporządzanie mieszanin agrochemikaliów

Pozornie prosta czynność, jaką jest łączenie środków w zbiorniku opryskiwacza, może zdecydować o ich przydatności do oprysku. Istotna jest kolejność wprowadzania preparatów do roztworu. Dalsze postępowanie musi uwzględniać następujące zasady:

- Ciecz użytkową należy sporządzać bezpośrednio przed zabiegiem. Przetrzymywanie jej w zbiornikach, choćby przez kilka godzin, może prowadzić do wytrącenia się poszczególnych składników lub powstania innych związków, które mogą być dla roślin uprawnych fitotoksyczne.
- Należy pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą najpierw przygotowuje się ciecz z nawozami, a dopiero potem dodaje się wstępnie rozcieńczone środki ochrony roślin, przestrzegając kolejności: najpierw zawiesiny, następnie emulsje, a na końcu roztwory.
- Preparaty chemiczne w formie proszków do sporządzania zawiesin wodnych, koncentratów zawiesinowych czy past należy wstępnie rozprowadzić w małej ilości wody, sporządzając gęstą papkę, a następnie rozcieńczyć je do konsystencji płynnej. Tak przygotowane preparaty wlewa się przez sito do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą lub roztworem nawozu, a następnie dopełnia się zbiornik do żądanego poziomu. Wstępne rozcieńczenie stosuje się również przy preparatach płynnych. W opryskiwaczach wyposażonych w specjalne rozwadniacze, ciecz użytkową sporządza się zgodnie z instrukcją obsługi tych urządzeń. Ewentualne odstępstwa w technice przyrządzania cieczy do zabiegów podawane są w etykietach poszczególnych środków ochrony roślin.
- Sporządzanie cieczy użytkowej z dwu lub kilku agrochemikaliów zawsze powinno odbywać się bardzo powoli przy włączonym mieszadle pracującym z największą intensywnością. Do zabiegów nie należy używać wody zanieczyszczonej związkami organicznymi i nieorganicznymi, a także wody twardej, o niskiej temperaturze, np. pobranej bezpośrednio ze studni głębinowych.
- Pobieranie wody ze zbiorników naturalnych (rzeki, jeziora, stawy) może być dokonywane tylko za pomocą specjalnych pomp zasysających, zabezpieczonych zaworami kierunkowymi, niemających w czasie napełnienia zbiornika opryskiwacza wodą styczności z preparatem chemicznym. Nie należy wykorzystywać do tego celu eżektorów stanowiących dodatkowe wyposażenie niektórych opryskiwaczy ciągnikowych starszego typu.
- Łączne stosowanie więcej niż dwóch agrochemikaliów zawsze zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia niekontrolowanych reakcji fizykochemicznych w cieczy użytkowej i możliwość uszkodzenia roślin. Należy również unikać mieszania ze sobą preparatów w formie proszków do sporządzania zawiesin wodnych lub koncentratów zawiesinowych z preparatami w formie płynu do sporządzania emulsji.

Przypomina się, że łączenie agrochemikaliów nie jest sprzeczne z prawem, chyba że w etykiecie jest zapis wskazujący na wyraźny zakaz. Gdy sporządza się mieszaninę agrochemikaliów obowiązuje pewna kolejność czynności.

Do zbiornika wypełnionego do 50-70 proc. objętości wodą, w którym intensywnie pracuje mieszadło, w pierwszej kolejności – gdy jest taka potrzeba – dodaje się środek poprawiający jakość wody, potem dodaje się nawóz, np. mikroelementowy, i dopiero po tym – środki ochrony roślin, zwracając uwagę na ich formulację. W pierwszej kolejności są to środki o oznaczeniu formulacji WP, WG następnie SC, a po tym EC, EG, EW, SE, a na końcu dodaje się środek oznaczony jedną z wymienionych formulacji takich, jak SL, SP, SG. Następnie uzupełnia się zbiornik wodą do wymaganej objętości i dodaje się adiuwant. Przez cały czas pracuje mieszadło opryskiwacza. W sytuacjach, gdy stosuje się mieszaniny w uprawach, w tym w rzepaku, należy opierać się na wynikach już przeprowadzonych lub opublikowanych w czasopismach. Gdy mieszaninę wykonuje się „na własną rękę eksperymentalnie”, to może to spowodować uszkodzenie roślin, pogorszenie skuteczności, a także – gdy powstanie z takiej mieszaniny osad – zatkanie dysz opryskiwacza.

Przykłady mieszanin

Przedstawimy możliwość zastosowania mieszanin składających się z fungicydu, insektycydu i nawozów, które stosowano, gdy rzepak znajdował się w pełni kwitnienia. Są to przykładowo zastosowane produkty jak:

• Symetra 325 SC – 0,5l/ha (izopirazam 125g/l. azoksystrobina 200g/l) + Biscaya 240 OD – 0,3l/ha (insektycyd) + Basfoliar 12-4-6+S – 5,0l/ha + ADOB-Bor – 2,0l/ha;
• Propulse 250 SE – 1,0l/ha (protiokonazol 125g/l, fluopyram 125g/l) + Biscaya 240 OD – 0,3l/ha (insektycyd) + Basfoliar 12-4-6+S – 5,0l/ha + ADOB-Bor – 2,0l/ha.

Zastosowane agrochemikalia – fungicyd i insektycyd – w mieszaninie wykazały bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej i dobrą w zwalczaniu szarej pleśni. Nawozy z kolei poprawiły wygląd roślin, nie stwierdzono także na roślinach zmian (np. chloroza) wskazujących na fitotoksyczność zastosowanych mieszanin.

Artykuł ukazał się w  lutowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Klient 2017-03-05 20:56:12
  Zdrowa polska żywność w reklamie i na wystawach
 • Mistrz 2017-03-05 18:37:33
  Poszaleli, nie dość że żywność coraz to gorszej jakości, to jeszcze na lata zniszczą strukturę gleby chemikaliami. Dla zwykłego zjadacza chleba, trudniącego się pracą na roli liczy się tylko ilość zebranego ziarna z działki. Pozostałe kwestię nie zaprzątają mu główki, on ma kasę z sprzedaży, a konsument w markecie tanie barachło czyt, zamrożone ośmiorniczki. tfu III RP.
 • Zdenek 2017-03-05 11:29:24
  Herbicydy i regulatory wzrostu pH ok. 5
  Fungicydy coś czytałem że wystarczy między 7-6
  A jeżeli chodzi o temperaturę to najważniejsze żeby latem lodu nie lać
 • rolnik 2017-03-05 09:49:15
  wie może ktoś jakie powinno być PH wody do herbicydów, fungicydów itd. i jak temperatura wody?
 • z.. 2017-03-05 08:54:19
  Nie po mojemu....najpierw dodaje się kondycjoner - no dobra, potem podaje się nawóz ....jeśli w wieloskładniku jest BOR ....reszty już nie lejcie bo pozamiatacie....
  BOR na końcu ZAWSZE w jakiejkolwiek postaci.
  Bywa 9 pomieszanych i jest ok...:) ale z głową...i dobra wodą.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.97.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.