Łamliwość źdźbła zbóż i traw powodowana jest przez grzyba Pseudocercosporella herpotrichoides. Wiosną objawem choroby są jasne plamy u podstawy źdźbła. Zazwyczaj wydłużone, koloru jasnobrązowego, na środku spękane. Plamy widoczne są na pochwach liściowych, które są tu są nieco mniejsze niż na źdźble. Przy bliższej obserwacji plamy można dostrzec grzybnię sprawcy choroby w postaci czarnego delikatnego nalotu.

Przeważnie zboże wówczas jest w fazie pierwszego kolanka, czyli na około 1 cm nad ziemią jest wyczuwalne zgrubienie. Jeśli zabieg przeciwko chorobom podstawy źdźbła ma być skuteczny musi być wykonany w takim terminie, w którym roślina może pobrać środek ochrony dolnymi liśćmi. Dlatego ważne jest wykonanie zabiegu fungicydowego przeciwko łamliwości podstawy źdźbła w odpowiednim, wczesnym terminie i najlepszym jest faza pierwszego kolanka. Przystąpienie do oprysku w fazie drugiego kolanka to mniejsze spektrum fungicydów, w tej fazie można zastosować np. preparaty oparte na protiokonazolu i biksafenie.

W wyniku ataku patogena dochodzi do uszkodzeń, woda oraz składniki pokarmowe nie są doprowadzane do tkanek przewodzących. Przy silnym porażeniu choroba prowadzi do wylegania i bilenia kłosów. W efekcie wykształcona zostaje mniejsza liczba ziaren i masa tysiąca ziaren (MTZ), a czasem ziarniaki nie są wykształcane w ogóle.