Komisja Europejska z roku na rok ogranicza ilość substancji czynnych, a tym samym środków ochrony roślin, które mogą być stosowane przez rolników. Do 30 września 2017 r. można było stosować herbicydy oparte na popularnym izoproturonie – IPU. Cały czas toczy się też walka o glifosat, który będzie wycofany np. we Francji. U nas, na szczęście dla rolników, jeszcze nie, ale niewątpliwie „coś jest na rzeczy” i w wypadku tej bardzo popularnej substancji.

Teraz czas na linuron, o którym już pisaliśmy. Przypominamy, że na mocy rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z 10.02.2017 r. dla tej substancji nie odnowiono zatwierdzenia. Rolnicy mogą wykorzystywać zapasy do 3 czerwca 2018 r. (zgodnie z art.46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009). Z kolei okres na zużycie istniejących zapasów środka ochrony roślin dla sprzedaży i dystrybucji mija 3 grudnia 2017 r.

Herbicydy w których można znaleźć tę substancję czynną to: Afalon Dyspersyjny 450 SC, Aflex Super 450 SC, Datura 500 SC, Dongola 450 SC, Harrier 295 ZC, Hufiec 500 SC, Ipiron 450 SC, Linur 450 SC, Linurex 500 SC, Nightjar C 450 SC, Nuflon 450 SC.

Linuron to substancja pochodząca z grypy chemicznej – pochodne mocznika. Ma działanie doglebowe i zalecana jest do zwalczania chwastów dwuliściennych. Najbardziej wrażliwe chwasty to: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, niezapominajka polna, pokrzywa żegawka, psianka czarna, rdestówka powojowa, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, sporek polny, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wyka ptasia, żółtlica drobnokwiatowa.

Jak działa? Linuron wnika do rośliny głównie przez korzenie i w mniejszym stopniu przez liście. Przemieszcza się w ksylemie, powoduje zaburzenia procesu fotosyntezy. Bez względu na fakt, czy zabieg wykonywany jest przed czy powschodowo preparaty oparte o linuron lepiej działają w warunkach wilgotnej gleby. Nie należy ich aplikować nalistnie w temperaturze wyższej niż 20ᵒC.