- Podczas cotygodniowych spotkań z lubuskimi winiarzami, będziemy rozmawiać między innymi o tym, co aktualnie dzieje się w winnicach, jaką ofertę przygotowano dla turystów, a także sprawdzimy czy pandemia wpłynie na kondycję tej branży w naszym regionie - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

W premierowym odcinku będzie okazja do wirtualnych odwiedzin Winnicy Kinga w Starej Wsi i spotkania z jej właścicielką. Początek wydarzenia w południe. Podczas spotkania online będzie możliwość zadawania pytań, a cała relacja będzie potem dostępna w sieci.

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze jest głównym punktem Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu mającego promować turystyczne walory regionu.

Centrum zajmuje się prowadzeniem działalności dydaktyczno-edukacyjnej na rzecz winiarstwa czy integracją środowisk winiarskich i reaktywacją tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na Ziemi Lubuskiej.

Co roku Centrum w Zaborze i jego winnicę samorządową odwiedza wielu turystów z kraju i zagranicy - zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Dla zwiedzających jest tam ścieżka dydaktyczna, którą można przejść z przewodnikiem. Znajduje się na niej kilka punktów, w których przekazywane są informacje na temat wielowiekowej historii winiarstwa na Środkowym Nadodrzu.

W Centrum można też poznać współczesny obraz winnic lubuskich wraz z przedstawieniem win i powiązanych z nim produktów powstających w regionie. Prezentowana jest również wyposażona w sprzęt sala produkcji wina oraz infromacje o atrakcjach turystycznych województwa takich jak Park Mużakowski czy Park Narodowy "Ujście Warty".

Ważną rolą Lubuskiego Centrum Winiarstwa jest współpraca z winiarzami. Centrum współpracuje także z lubuskimi uczelniami oraz muzeami. Wstęp i zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne.