Aktywność komunikatów oznacza konieczność lustracji upraw. Nawet, jeśli w uprawach wykonano oprysk grzybobójczy w terminie T1, trzeba regularnie, co kilka dni analizować liście na obecność skupień zarodników zarówno rdzy brunatnej jak i objawów mączniaka.

W zależności od wielkości pola oceniamy od 100 do 150 roślin oddalonych od brzegów pola o 2 m, sprawdzając czy progi szkodliwości chorób nie zostały przekroczone. Przy stwierdzeniu porażenia przez choroby i przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości trzeba wykonać fungicydowy zabieg ochrony T2.

Do ochrony zarówno przed rdzą i mączniakiem w pszenicy wykorzystywana jest pikoksystrobina z grupy strobiluryn. Preparaty oparte na tej substancji powinno aplikować się w temperaturze powyżej 10°C, zalecana jest do końca fazy kłoszenia BBCH 59.

W walce z mączniakiem i rdzą powszechnie stosowane są działające systemicznie, powyżej 12°C triazole. Do tej grupy należy substancja aktywna epoksykonazol, środki bazujące na tej substancji stosuje się do końca fazy kłoszenia BBCH 59. Mieszaniny z epoksykonazolem można aplikować do fazy BBCH 65

Do grupy triazoli zaliczany jest też tebukonazol, który ma dość dużą rozpiętość co do terminu stosowania. Przeważnie preparaty oparte tylko na tej substancji przeciwko mączniakowi prawdziwemu można aplikować do widocznej fazy liścia flagowego (BBCH 39). Jeśli działa się także na rdzę brunatną, to tebukonazol podaje się od fazy początku kłoszenia do początku fazy kwitnienia (BBCH 51-61).

Również licznie w zarejestrowanych fungicydach występuje substancja czynna propikonazol także należąca do grupy triazoli. Działą się nią zarówno przeciwko mączniakowi prawdziwemu, jak i rdzy brunatnej. Samodzielnie substancję czynną stosuje się od fazy liścia flagowego do końca fazy kłoszenia pszenicy (BBCH 32-59).

Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl.  Zabierz głos w temacie "fungicydy"