Temperatura od 5 do 12 st. C w nocy i od 10 do 20 st. C w ciągu dnia, nasłonecznienie trwające minimum 5 godzin oraz wysoka wilgotność stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Przy czym mączniak prawdziwy zbóż i traw rozwija się także przy niższej (ok. 50 proc. ) wilgotności oraz temperaturach bliskich 30 st. C.

Lustracje pól pod katem obecności chorób i szkodników trzeba przeprowadzać systematycznie. W zależności od wielkości pola ocenia się 100 - 150 roślin, wchodząc plantacje na ok. 2 m od brzegów pola i sprawdza czy nie został przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości.

Próg szkodliwości mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz terminy zabiegów (według IOR):

Pszenica

  • W fazie krzewienia (BBCH 21-29), gdy 50–70% roślin jest z pierwszymi objawami porażenia, widoczne są pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba, w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30-39) to przynajmniej 10 proc. źdźbeł wykazujących objawy nowej infekcji, w fazie kłoszenia (BBCH 51-59) widoczne pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym, flagowym lub na kłosie i stwierdza się pierwsze objawy porażenia na 5-10 proc. źdźbeł lub pierwsze objawy na 5-10 proc. liści.

Jęczmień

  • Od fazy krzewienia do kłoszenia (BBCH 21-51), gdy objawy chorobowe pojawią się już na górnych liściach, a ilość porażonych źdźbeł wynosi co najmniej 10 proc.

Żyto i pszenżyto

  • W fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) lub na początku kłoszenia (BBCH 51), gdy objawy wystąpią na liściu podflagowym, gdy ilość porażonych źdźbeł wynosi ponad 20 proc.

Owies

  • pod koniec krzewienia (BBCH 28), gdy na 15-20 proc. roślin występują wyraźne objawy porażenia; 
  • w fazie strzelanie w źdźbło do fazy ukazywania się wiech (BBCH 30- 51), gdy choroba zaczyna opanowywać trzeci liść przechodząc na liść podflagowy, a porażeniu uległo ponad 20 proc. źdźbeł.