Kontrolą jakości wody zajmują się okręgowe stacje chemiczno-rolnicze, a także stacje sanitarno-epidemiologiczne. W tej pierwszej badanie pH wody to koszt 7,62 zł + 23 proc. VAT. Warto podkreślić, że pojemnik na wodę musi być czysty (nie powinien wcześniej zawierać materiałów kwaśnych lub alkalicznych).

Odczyn wody można też zmierzyć samodzielnie za pomocą tzw. pH-metrów (ale też pasków wskaźnikowych). Przedstawiamy zestawienie wybranych produktów. Ich cena jest też bardzo rozpięta.

– Posiadanie specjalistycznego pH-metru z pewnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Możliwość zbadania odczynu wody wraz z informacjami na temat wymagań poszczególnych substancji czynnych to kolejny istotny czynnik w podnoszeniu jakości wykonywanych zabiegów – uważa inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin PIB.

– W dobrej ochronie roślin trzeba panować nad najważniejszymi czynnikami ograniczającymi jej efektywność. Dotyczy to także twardości i odczynu (pH) wody oraz sporządzonej na jej bazie cieczy opryskowej. Dlatego zaopatrzenie się choćby w paski wskaźnikowe do wystarczająco dokładnego jej pomiaru lub w inne (zwykle droższe) urządzenia pomiarowe (pH-metry) dostępne w handlu jest wręcz konieczne, aby podjąć właściwą decyzję – uważa prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ekonomiczne papierki wskaźnikowe neoLab (cena ok. 36 zł)

O ich wielkości decyduje sam rolnik, gdyż sprzedawane są one w rolce o długości np. 5 m i szerokości 7 mm w pojemniku z tworzywa sztucznego. Wyposażone są one w skalę barw, umożliwiającą szybki odczyt wyniku. Podziałka pH (czyli dokładność badania) wynosi od 0,5 do 1 stopnia pH.

Uniwersalne paski wskaźnikowe pH-Fix – Macherey-Nagel (cena za 100 szt. ok. 86 zł)

Mają dołączoną skalą barw umożliwiającą szybką interpretację wyników, dodatkowo przedłużona część do trzymania chroni użytkownika przed kontaktem z próbką. Warto podkreślić, że barwnik z pasków nie jest uwalniany do roztworu, a na każdym z nich znajdują się aż cztery pola wskaźnikowe. Podziałka wynosi od 0,2 do 1 pH.

Elektroniczny tester pH do mierzenia pH wody Grekos (cena ok. 50 zł)

Obsługa testera jest bardzo prosta, wystarczy zanurzyć elektrodę w wodzie i na czytniku od razu pojawia się wynik pomiaru. Ma on system ATC – Automatic Temperature Compensation, czyli układ, który dodatkowo mierzy temperaturę i kompensuje wskazanie testera w zakresie 0-50°C. Zdaniem producenta z uwagi na zmienność pH cieczy względem jej temperatury (pisaliśmy o tym wcześniej) kwasomierz z funkcją ATC pozwala uzyskać wynik zgodny z rzeczywistą wartością uśrednioną.

HI 98100 Checker Plus pH tester (cena ok. 210 zł)

W zestawie z buforami kalibracyjnymi i roztworem do czyszczenia elektrod. Produkowany jest przez firmę Hanna Instruments. To kompaktowy miernik przeznaczony do szybkich bezpośrednich pomiarów, z rozdzielczością 0,01 pH i dokładnością ± 0.2 pH. Posiada wymienną cienką i długą elektrodę.

HI 98127 - wodoszczelny miernikiem pH i temperatury Hanna Instruments (cena ok. 470 zł)

Wszystkie odczyty są kompensowane temperaturowo, a wartość temperatury jest pokazywana na wyświetlaczu w °C lub °F. Miernik ma możliwość jedno- lub dwupunktowej kalibracji za pomocą pięciu buforów wpisanych do pamięci miernika. Pomiary zdaniem producenta są wysokiej dokładności, co wskazuje użytkownikowi symbol stabilności odczytów z prawej strony wyświetlacza. Na wyświetlaczu miernika pokazuje się również symbol zużycia baterii, gdy są już bardzo słabe. Dzięki wbudowanemu systemowi BEPS miernik wyłącza się, gdy baterie są już tak słabe, że nie można prawidłowo dokonywać pomiarów. Dołączona do miernika Elektroda HI 73127 jest wymienna. Pomiar temperatury i kompensację wyników zapewnia stalowy czujnik temperatury.

pH metr wodoszczelny kieszonkowy CP-105 Elmetron (cena ok. 870 zł)

Służy do pomiaru pH, mV, potencjału redox oraz temperatury. Stosowany do czystych wód (z głowicą GP-105). Kalibracja pH w 1 do 3 punktów. Automatyczne wykrywanie wartości buforu (4,00, 7,00, 9,00 pH) i kompensacji temperatury. Zasilanie bateryjnie (3 x LR44). Długotrwała praca bez wymiany baterii (ok. 200 h pracy ciągłej).

HI 9813-5 pH-metr Hanna Instruments (cena ok. 1150 zł)

Zapewnia pomiar pH, EC i TDS, które można łatwo wybrać za pomocą klawiatury membranowej na przednim panelu. Sposób użycia: jeśli sonda pozostawała sucha, należy zamoczyć jej końcówkę w roztworze do przechowywania HI 70300 przez 30 minut, aby go ponownie aktywować. W celu wykonania pomiaru pH należy zanurzyć końcówkę sondy w badanej próbce, następnie trzeba wybrać tryb pH. Zamieszać krótko i poczekać kilka minut na poprawienie odczytu i jego ustabilizowanie. Na wyświetlaczu pojawi się wartość pH. Jeśli pomiary są wykonywane kolejno w różnych próbkach, zalecane jest dokładne przepłukanie (wyczyszczenie) sondy w celu wyeliminowania zanieczyszczenia krzyżowego. Po przeczyszczeniu zalecane jest przepłukanie sondy z częścią następnej próbki do zmierzenia.

pH metr wodoszczelny przenośny CP-411 Elmetron (cena ok. 1520 zł)

Służy do pomiaru pH, mV (potencjał redox) i temperatury. Duży, czytelny wyświetlacz umożliwia jednoczesny odczyt mierzonej funkcji i temperatury. Wodoszczelna obudowa umożliwia pracę w trudnych warunkach. Niewielka masa i wymiary ułatwiają pracę w terenie. Kalibracja elektrody pH w 1 do 3 punktów (pH: 4.00, 7.00, 9.00). Automatyczne wykrywanie wartości pH buforu. W zależności od zastosowanej elektrody pH możliwy jest pomiar czystych wód, ścieków, past itp. Standardowo do zestawu dodawana jest elektroda pH EPS-1 do pomiaru wód bez osadów.

HI 9125 – wodoodporny, mikroprocesorowy miernik pH/ORP Hanna Instruments (cena ok. 2200 zł)

Każdy pomiar pH jest kompensowany termicznie (ATC). Miernik ma mocną i lekką obudowę oraz niewielkie rozmiary. Duży, podwójny ciekłokrystaliczny wyświetlacz pokazuje pH (poszerzony zakres) i temperaturę równocześnie oraz ma możliwość przedstawiania symboli graficznych kolejnych działań podczas kalibracji i pomiaru. Miernik ma automatyczny wyłącznik. Pomiary ORP wymagają zastosowania elektrody ORP. Ładowarka indukcyjna zastąpiona nowym rodzajem baterii. Uproszczona kalibracja (5 buforów kalibracyjnych będących w pamięci). Dostarczone, gotowe do użycia wraz z elektrodą pH, sondą temperatury i roztworami kalibracyjnymi w walizce transportowej.

pH-metr przenośny 3110 SET 2 WTW Pomiarowy i Analityczny Sprzęt Techniczny (cena ok. 3520 zł)

Łatwy w obsłudze, niezawodny miernik pH/mV-metr z dużym wyświetlaczem do zastosowań przenośnych w pomiarach rutynowych. Miernik w zestawie walizkowym wraz z elektrodą pH SenTix 41 ze zintegrowanym kablem połączeniowym o długości 1m (wtyczka DIN), bufory 4/7/10, 3 mol KCl, statywem, bateriami i instrukcją obsługi.

Więcej o tym, dlaczego i czym warto badać pH wody użytej do zabiegu oprysku chemicznego, w najnowszym numerze miesięcznika "Farmer".