Nowe narzędzie Bayer pomoże w utrzymaniu dobrego stanu upraw, udzielając wskazówek dotyczących terminów i właściwego dawkowania środków ochrony roślin. Wesprze w radzeniu sobie z niektórymi spośród najbardziej groźnych chorób zbóż, takich jak septorioza paskowana i brunatna plamistość liści.

Xarvio Field Manager obejmuje funkcje:

  • Terminarz zabiegów - ustala właściwy moment zastosowania środka ochrony roślin, powiadamiając rolników o zagrożeniach z odpowiednim wyprzedzeniem, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób i szkodników. Przetwarza wszystkie dostępne dane z pola i wykorzystuje sprawdzone moduły do ścisłego monitorowania zagrożeń określonymi agrofagami.
  • Status - umożliwia rolnikom sprawdzanie stanu ich pól w dowolnym momencie. Na ekranie smartfona wyświetlane są wszystkie przydatne informacje „w pigułce” – zagrożenie chorobami i atakiem szkodników, fazy wzrostu, szczegółowe dane o bieżącej i prognozowanej pogodzie. Aplikacja wysyła również przypomnienia o konieczności podjęcia działań w odpowiednim momencie i miejscu.
  • Opryskiwania strefowego - (w Polsce będzie dostępna w 2019 r.) precyzyjnie ustala właściwą dawkę dla określonych części pola. Często uaktualniane obrazy satelitarne są przetwarzane w celu określenia stref wegetacyjnych na polu, a dla każdej strefy wyliczana jest optymalna dawka produktu. Zalecenia są automatycznie nanoszone na mapy zmiennego dawkowania oprysków, które można pobrać do pamięci USB. Mapy są kompatybilne ze wszystkimi terminalami najczęściej stosowanych opryskiwaczy.

Z Field Managera można korzystać przez komputer, jak i urządzenia mobilne. Aplikacja jest darmowa, na urządzenia mobilne do pobrania w App Store lub Google Play. Wymaga rejestracji (na stronie internetowej), podania informacji na temat gospodarstwa i pól.

Chcąc korzystać z aplikacji godzimy się na pełne wykorzystanie danych, takich jak informacje o uprawach, odmianach, terminach zasiewu, granicach pól, sposobach przygotowania gleby, sposobach (środkach) ochrony upraw (a w tym o produktach, dawkach i terminach), danych kontaktowych, statystyki wykorzystania („Licencjonowane dane"). Grupa Bayer może je wykorzystywać w dowolnych celach biznesowych.

Cyfrowe rozwiązania pomagają w zaawansowanej ochronie upraw oraz przewidywaniu wystąpienia zagrożeń ze strony agrofagów. Użytkownik w każdej chwili ma dostęp do bieżących informacji na temat stanu pól. Otrzymuje powiadomienia o zbliżającym się terminie zabiegu ochrony. Konieczność zastosowania odopwiedniej dawki jest wskazywana jedynie dla pól, na których jest niezbędna. Ma to pomóc zwiększyć wydajność pracy, oszczędzić pieniądze i czas.

 Jak informuje firma aplikację Field Manager przetestowało w ubiegłym roku ponad 500 rolników z całego świata. Jej wykorzystanie i stosowanie się do wskazówek przełożyło się na wzrost rentowności o 65 zł/ha.