Żółte naczynia umieszcza się ok 20 m od brzegu pól. Żółte naczynia najlepiej wystawiać od strony nalotu szkodników, tj. lasu, zagajników, wszelkich innych zadrzewień.

Na przedwiośniu, gdy temperatury nocą i nad ranem, szczególnie przy gruncie mogą spadać poniżej 0°C żółte naczynia najlepiej wypełnić niewielką ilością zimowego płynu do spryskiwaczy. W przypadku wystąpienia opadów deszczu trzeba wymieniać rozcieńczony płyn w naczyniach, ponieważ może zamarzać na skutek ewentualnych nocnych przymrozków.

W miarę ocieplenia, w pełni wiosny kiedy ujemnie temperatury nie stanowią już zagrożenia, rezygnuje się z płynu. Naczynie wypełnia się wodą i dodaje do niej niewielką ilość płynu zmniejszającego jej napięcie powierzchniowe, np. płynu do naczyń, by uniemożliwić złapanym owadom wydostanie się z pułapki.

Żółte naczynie w ok ¾ wypełnia się wodą. Jeśli nie są przykrywane specjalnym sitkiem, wówczas w naczyniu kilka cm poniżej krawędzi brzegu trzeba przewiercić małe otwory, by w razie opadów z pojemnika nie przelała się woda, a wraz z nią złapane owady.

Kontrolę żółtych naczyń prowadzić trzeba regularnie i najlepiej o zbliżonych godzinach, np. w południe. W razie konieczności, po stwierdzeniu przekroczenia progów szkodliwości szkodników stosuje się chemiczny zabieg zwalczający.

Po przeprowadzeniu zabiegu opryskiwania żółte naczynia nadal pozostawia się na polu i dalej monitoruje uprawy na obecność szkodników. Żółte naczynia, jeśli mają spełniać swoje zadanie trzeba odpowiednio podnosić, wraz ze wzrostem roślin.