To już kolejny insektycyd, dla którego udało się uzyskać czasowe zezwolenie dla zwalczania mszyc w buraku. Obecnie zarejestrowane są jedynie 2 preparaty na bazie tylko deltametryny (Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW). Na zasadzie czasowego zezwolenia dopuszczony jest także preparat Closer (sulfoksaflor).

Myszce są obecne w buraku

O występowaniu szkodników (w tym mszycy trzmielinowo-burakowej) jak i możliwościach ich zwalczania pisaliśmy kilka dni temu:

Mszyc jest coraz więcej, dlatego należy się spodziewać się, że wkrótce niektóre plantacje wymagać będą ochrony insektycydowej. Na młodych liściach występują zarówno formy uskrzydlone (założycieli rodów) jak i coraz liczniejsze kolonie.

Mospilan 20 SP, który uzyskał czasowe pozwolenie od dnia 31.05.2021 do15.09.2021 oparty jest na acetamiprydzie. Jest to substancja czynna, która działa kontaktowo i żołądkowo, natomiast na roślinie preparat działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Maksymalna i jednocześnie zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha. Okres karencji wynosi 14 dni
Zastosować go można w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39).