PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nadrobić zaległości z jesieni

Autor:

Dodano:

Tagi:

Niesprzyjająca pogoda podczas zeszłorocznej jesieni w wielu wypadkach ograniczyła możliwość odchwaszczenia rzepaku ozimego. Losy wielu plantacji zależą więc od zabiegu wiosennego.Wiosenne odchwaszczanie rzepaku to jeden z najbardziej skromnych programów. W sumie to blisko 50 herbicydów, co wydawałoby się wcale nie takim małym programem. Statystycznie tak, jednak połowa przeznaczona do zwalczania chwastów dwuliściennych jest oparta na zaledwie pięciu substancjach czynnych. Druga połowa zalecana do zwalczania chwastów jednoliściennych jest reprezentowana przez sześć substancji czynnych, w praktyce służących do identycznego celu - zwalczania samosiewów zbóż i na plantacjach bardziej zaniedbanych perzu właściwego. Jeżeli w zaleceniach uwzględnimy wszystkie ograniczenia dotyczące stosowania, to rzeczywiście śmiało można mówić o dość ubogim programie zwalczania chwastów w rzepaku ozimym w okresie wiosennym.

Jeżeli do odchwaszczania rzepaku przystępuje się po raz pierwszy wiosną, sytuacja jest bardzo trudna. Po pierwsze, chwasty prawdopodobnie są w niezłej kondycji. Zniszczenie ich wymaga wczesnej interwencji, a to nie zawsze jest możliwe do zrealizowania (np. wolno postępujące roztopy). Po drugie, nie zawsze dostępne preparaty są w stanie zniszczyć występujące gatunki. Bez względu na sytuację należy w obu przypadkach wykorzystać istniejące możliwości r ejestracyjne.

PROPYZAMID

Najwcześniej można zastosować propyzamid. Pierwszy przedstawiciel zawierający tę substancję czynną, Kerb 50 WP, został wycofany z zabiegów wiosennych. Prawdopodobnie dlatego, że jest bardziej skuteczny podczas zabiegów w przedziale temperatur 0-15oC, drugim czynnikiem jest szybszy rozkład pod wpływem światła, którego wiosną jest z dnia na dzień coraz więcej. Zachowano rejestracje jego odpowiedników (tab.1), które można aplikować w temperaturze powyżej 0oC, podczas spoczynku wegetacyjnego, na glebę bez okrywy śnieżnej. Środki te służą do zwalczania takich gatunków, jak: gwiazdnica pospolita, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rdestówka powojowata oraz spośród jednoliściennych miotła zbożowa i samosiewy zbóż. Po zabiegu "zimowym" nie można liczyć na wyeliminowanie przytulii czepnej, a w celu zniszczenia pozostałych gatunków należy stosować najwyższe zarejestrowane dawki (1,875 l/ha). Zwalczane niższą dawką są jedynie przyhamowane we wzroście. Obserwacje prowadzone na plantacjach wskazują, że także dość dobrze ograniczają rozwój bodziszka drobnego.

CHLOPYRALID

Bardzo popularną substancją czynną stosowaną w rzepaku jest chlopyralid. Pierwszym zarejestrowanym herbicydem zawierającym go był i jest Lontrel 300 SL, który doczekał się ośmiu identycznych odpowiedników. Ostatnio również zarejestrowano nową formę użytkową Lontrel 600 SL, który jest zalecany w proporcjonalnie niższych dawkach. Preparat jest przede wszystkim zalecany do zwalczania chabra bławatka, maruny bezwonnej (nadmorskiej), rdestu plamistego, rdestówki powojowej, rumianu polnego, rumianku pospolitego oraz wieloletniego ostrożnia polnego. Najskuteczniej niszczy chwasty od fazy dwóch liści do fazy rozety. Stąd gatunki, które przezimowały i szybko zaczną się rozwijać z momentem ruszenia wegetacji wiosennej, mogą być zwalczane nieco słabiej. Lepsze efekty będzie można uzyskać, wykorzystując jeszcze jedną formę użytkową chlopyralidu. Około 4 lat temu został zarejestrowany Lontrel 72 SG. Zakres zwalczanych chwastów jest nieco inny: maruna bezwonna, mlecz zwyczajny, ostrożeń polny, rumianek bezpromieniowy, rumianek pospolity, starzec zwyczajny i złocień polny. W praktyce wrażliwość wymienionych gatunków można "zsumować". Jednak analizując zalecenia tej formulacji, można wyciągnąć jeszcze inne wnioski. Zalecenia w etykiecie informują, że w przypadku, gdy głównym chwastem na plantacji rzepaku ozimego jest ostrożeń polny, należy wykonać 2 zabiegi. Pierwszy, gdy ostrożeń znajduje się w fazie rozety (o średnicy nie większej niż 30 cm), stosując środek w dawce 0,28 kg/ha, drugi po upływie 3-4 tygodni, używając takiej ilości środka, aby całkowita jego dawka w sezonie wegetacyjnym rzepaku ozimego nie przekroczyła 0,42 kg/ha. Oznacza to, że sumarycznie można w rzepaku zastosować ok. 300 g s.cz./ha. Taka dawka musi być bardziej skuteczna niż pozostałych form użytkowych, które są zalecane w ilości 90-120 gs.cz./ha.

CHLOPYRALID W MIESZANINACH

Chlopyralid jest także wykorzystywany w mieszaninach fabrycznych łącznie z pikloramem. Dodatek pikloramu jest zalecany na stanowiska zachwaszczone przytulią czepną. Takich mieszanin fabrycznych zarejestrowano sześć. Zalecane są w dwóch odmiennych wariantach, chociaż stosunkowo mało różniących się miedzy sobą (tab.1).

Istnieje jeszcze jedna możliwość zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. To wykorzystanie jednego z dwóch identycznych herbicydów o handlowych nazwach Cleravo 285 SC i Cleversa 285 SC zalecanych łącznie z adiuwantem Dash HC. Wymienione preparaty to fabryczna mieszanina chinomeraku i imazamoksu. Oba komponenty stosowane równocześnie niszczą następujące chwasty: bodziszki, gorczycę białą, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, mak polny, przytulię czepną, rzodkiew świrzepę, samosiewy jęczmienia, stulichę psią, tasznik pospolity i tobołki polne. Imazamoks charakteryzuje się wybiórczą selektywnością w stosunku do rzepaku. Żeby go wykorzystać bez ryzyka uszkodzenia rzepaku, należy już jesienią podjąć decyzje o siewie odpornej odmiany. Preparat można wykorzystać do zwalczania wrażliwych samosiewów rzepaku w rzepaku odpornym.

W płodozmianach rzepak i zboża często są siane przemiennie. Nic w tym dziwnego, że wzajemnie zachwaszczają się swoimi samosiewami. Zdecydowanie korzystniej jest wyeliminować samosiewy zbóż już podczas jesieni. Zdarza się jednak, że takiego zabiegu nie wykonano i wtedy zboża należy niszczyć wiosną. Bywa również, że rzepak jest zachwaszczony samosiewami zbóż jarych i wtedy nie ma innego wyjścia jak zabiegi wiosenne.

CZYM ZWALCZYĆ JEDNOLIŚCIENNE?

Paradoksalnie liczba środków zwalczających chwasty dwuliścienne jest taka sama, jak graminicydów służących do wyeliminowania chwastów trawiastych, w tym przypadku także samosiewów zbóż. Jest w czym wybierać i w tym przypadku można powiedzieć o nadmiarze preparatów. Samych preparatów zawierających chizalofop-P-etylu jest 15. Pozostałe substancje czynne są reprezentowane przez jeden bądź dwa preparaty. Analizując zalecenia, można się dopatrzyć wielu nieścisłości. Takie same lub bardzo podobne substancje są rejestrowane do zwalczania samosiewów zbóż, jednorocznych i wieloletnich (perz właściwy) chwastów trawiastych. Jedne mają pełen zakres, inne rejestrowane są wybiórczo na jedną z grup, jeszcze inne "nie rozróżniają" samosiewów zbóż i pozostałych traw jednorocznych. W dawkach też są małe różnice. Chizalofop-P-etylu jest zalecany w dawce od 35 do 75 g s.cz./ ha w zależności od produktu. To stosunkowo duży rozrzut. Jednak jeżeli weźmie się pod uwagę, że zalecane są od fazy dwóch liści do końca krzewienia, łatwiej te wahania w wysokości dawek zrozumieć. Oczywiście, im młodsze chwasty, tym niższe dawki można wykorzystać, natomiast na chwast starsze, a zwłaszcza na samosiewy zbóż, które już skiełkowały jesienią, trzeba stosować dawki wyższe. W celu zwalczania perzu należy stosować nie mniej niż 100 i nie więcej niż 150 g s.cz./ha. W tym przypadku dawkę należy rozpatrywać w oparciu o stosowaną uprawę gleby. Jeżeli była ona dokładna i staranna, podczas której dość dokładnie pocięto rozłogi, wystarczają dawki niższe. Jeżeli substancja czynna musi "spenetrować" długie rozłogi, wymagana jest większa ilość substancji czynnej. Najlepsze efekty uzyskuje się, wykonując zabiegi na perz, który znajduje się w fazie 4-6 liści, czyli gdy osiągnie wysokość ok. 20 cm. Chociaż przykładowo fluazifop-P-butylu zaleca się do fazy 10 liści perzu, z kolei chwasty jednoroczne zaleca się niszczyć do fazy nie końca, a początku krzewienia. Czasami zdarza się nieco niekonsekwencji w zaleceniach. Przykładowo chizalofop-P-tefurylowy jest zalecany do zwalczania w identycznej dawce samosiewów zbóż i perzu, chociaż z praktyki wiadomo, że samosiewy zbóż jako zdecydowanie bardziej wrażliwe giną już po zastosowaniu niższych dawek.

Z ADIUWANTEM TANIEJ

Analizując wszystkie zalecenia, bezsprzecznie graminicydy należy zalecać na chwasty w młodszych fazach rozwojowych. Daje to większą gwarancję skuteczności. Jednocześnie zużywa się mniejszą ilość preparatu, co jest zgodne z zaleceniami ochrony integrowanej i oczywiście uzasadnione ekonomicznie. Przy tak znacznym wyborze preparatów o tak zbliżonym działaniu nasuwa się pytanie, który z nich jest lepszy, bardziej skuteczny? To trudne pytanie, a odpowiedź powinna brzmieć, że w tej sytuacji należy wybrać ten, który w przeliczeniu na powierzchnię będzie najbardziej uzasadniony pod względem kosztów. Kontynuując zagadnienie ceny preparatów i skuteczności, należy zwrócić uwagę, że wiele graminicydów jest zalecanych łącznie z adiuwantami. Pozwalają one z jednej strony obniżyć dawkę (tym samym koszty), a z drugiej strony podnieść skuteczność w przypadku chęci zwalczania chwastów, które przekroczyły najwrażliwsze fazy wrażliwości.

Podstawowym założeniem stosowania herbicydów jest odchwaszczenie plantacji. Jednocześnie nie można pominąć jej bezpieczeństwa. Zastosowane herbicydy muszą być w pełni bezpieczne dla samego rzepaku. To roślina bardzo wrażliwa na stosowanie herbicydów w fazie wzrostu pędu kwiatowego. Dlatego wszystkie stosowane podczas wiosny środki chwastobójcze muszą być aplikowane nie później niż do momentu wytworzenia pąków kwiatowych, ale przed ich rozwinięciem, czyli do fazy BBCH 50.

Artykuł ukazał się w marcowym wydaniu miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Mistrz 2017-04-05 21:48:48
    Rolnicy cały rok się trudzą zarabiając uczciwą pracą na utrzymanie siebie oraz bliskich. A działacze PO w Warszawie pod stołami złote melony rozdzielają, by zyl sie lepiej liberalnym nieudacznikom!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.203.18.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.