Powodem występowania chorób grzybowych najczęściej są błędy w uprawie. Dla dopiero co posadzonej rośliny nowe warunki jakie jej zapewniamy często są dla niej dużym stresem. W konsekwencji krzewy tracą na kondycji, osłabiają się i podatne są na atak chorób grzybowych.

Dodatkowo błędy w uprawie podwyższają ryzyko występowania chorób. Do najczęstszych należą: nieznajomość wymagań danego gatunku, podatność odmiany lub gatunku, przenawożenie azotem, duża wilgotność w obrębie korzeni i liści i w końcu szkodniki, patogeny w glebie oraz inne chore rośliny będące źródłem zakażenia.

Oto najczęstsze choroby krzewów ozdobnych i ich objawy:

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Monilinia sp. Choroba poraża drzewa owocowe (wiśnie, śliwy, czereśnie), ale również ozdobne, np.: wiśnię japońską oraz migdałka trójklapowego. Wiosną, w pełni kwitnienia, na pojedynczych pędach liście i kwiaty nagle usychają i w takim stanie utrzymują się na roślinie. Grzybnia poraża także pędy, które usychają i często widoczne są tzw. wycieki żywiczne.

Źródłem zakażenia często są inne pestkowe rośliny oraz zbyt wysokie zawilgocenie i silne zagęszczenie roślin. Zarodniki zimują na porażonych częściach roślin. Porażone części należy wycinać i palić, a wiosną wykonać 2-krotny oprysk co 7 dni, jednym z preparatów: Signum 33 WG lub Topsin M 500 SC.

Fytoftoroza jest chorobą korzeni i wiązek przewodzących. Wywołuje ją grzyb z rodzaju Phytophthora spp. Jego zarodniki i formy przetrwalnikowe bytują w glebie nawet 15 lat. Najczęściej do zakażenia dochodzi przy dużej wilgotności gleby. Źródłem zakażenia jest także materiał szkółkarski. Grzyb poraża rośliny wrzosowate (azalie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, pierisy, kalmie), iglaste (cyprysiki, tuje, cisy), ale także lilaki i bukszpan.

Choroba najczęściej zaczyna się od korzeni i przebiega ku górze. Porażone rośliny nagle żółkną, liście brązowieją i w przypadku różaneczników rolują się wzdłuż nerwu.
Uschnięte liście utrzymują się na roślinie, jakby była poparzona. Cechą charakterystyczną fytoftorozy jest brązowa tkanka widoczna po zdrapaniu kory u podstawy krzewu. Porażone krzewy należy usuwać wraz z korzeniami, a miejsce i pozostałe rośliny podlać fungicydem np. Previcur Energy 840 SL, Ridomil Gold MZ 67,8 WG lub Polyversum WP.

Werticilioza wywoływana jest przez grzyb z rodzaj Verticilium. Jest to typowy glebowy polifag, który atakuje wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Choroba najczęściej występuje m.in. na katalpie (surmia), laurowiśni, klonach, sumaku, perukowcu, ligustrze, paulowni, dereniu, bukach. Werticilioza objawia się nagłym żółknięciem i zasychaniem liści (od brzegów) i pędów, ale nie na całej roślinie. Często porażeniu ulega jakaś część krzewu.

Powodem usychania są porażone (brązowo-czarne) pierścienie naczyń widoczne po przekroju pędu. Jest to spowodowane zatykaniem grzybnią naczyń lub reakcja obronna rośliny. Częstym powodem zakażenia jest zbyt wilgotna gleba lub zakażony materiał szkółkarski, ale również przenawożenie azotem. Porażone pędy należy obcinać do zdrowej tkanki. Rośliny silnie zaatakowane całkowicie usuwamy. Glebę i roślinę należy podlać i opryskać Topsinem M 500 SC.

Zamieranie pędów wywołują patogeny m.in. z rodzaju Colletotrichum Nectria, Cytospora. Choroba występuje na wielu krzewach i drzewach, np. forsycji, złotokapie, ostrokrzewie, ogniku, magnolii, irdze, jałowcu, cisie, róży, kalinie. Na młodych pędach pojawiają się brązowe, nieregularne plamy, które powiększają się i rozszerzają. Na korze często występują zrakowacenia lub widoczne kuliste owocniki grzybów.

Często patogeny atakują świeże rany powstałe tuż po cięciu rośliny. Wilgotna pogoda sprzyja porażeniu grzybem. Należy prawidłowo przycinać pędy, a sam zabieg wykonywać w pogodne dni. Cięcie powinniśmy wykonywać w odległości ok. 2 cm nad parą pąków. Rany po cięciu warto smarować maścią sadowniczą z fungicydem. Chore pędy należy wycinać do zdrowej tkanki, a całą roślinę opryskać zapobiegawczo, np. Topsinem M 500 SC.