W kontekście zmieniającego się klimatu i coraz częściej zaskakującej nas pogody, łatwo o błędy w prowadzeniu produkcji rolnej. Przykładem jest chociażby mijający powoli sezon, który obfitował w nietypowe zjawiska. Wielu plantatorów dobitnie przekonało się, że rutyna w agrotechnice się nie sprawdza.

O błędy było łatwo zwłaszcza w ochronie roślin. Najpierw sucha, później obfitująca w przymrozki wiosna sprawiła, że rośliny były bardzo zestresowane, co się wiązało z tym, że wszelkie zabiegi były dla roślin podwójnym obciążeniem. Jak radzić sobie w takich i podobnych sytuacjach? Jak w trudnych momentach podejmować decyzję o zabiegach ochrony? O tym między innymi będzie opowiadał prof. Marek Korbas z IOR-PIB w Poznaniu podczas swojego wykładu na ten temat.

Naukowiec razem z prof. Markiem Mrówczyńskim zasiądzie także w debacie eksperckiej w naszym studiu nagraniowym. Prelegenci szczegółowo poruszą  najbardziej nurtujące Was dylematy w tym zakresie. Jeśli macie pytanie, które szczególnie Was zastanawia, prześlijcie je do nas, korzystając z funkcji "Zadaj pytanie" w agendzie.

Rolnicy popełniają błędy w nawożeniu. Niedoszacowanie potrzeb pokarmowych gatunku uprawnego, źle dobrane terminy aplikacji, czy przenawożenie uprawy to tylko kilka przykładów z tego zakresu. Mogą to być także błędy mniejszego kalibru, ale ich popełnienie nie pozwala uzyskać wymarzonych plonów.  Podczas konferencji te najczęściej powielane błędy będzie omawiał dr hab. Witold Szczepaniak z UP w Poznaniu.
 
Następnie odbędzie się kolejna debata w naszym studiu. Wspólnie z zaproszonymi gościmy skupimy się na tym, jak precyzyjnie dopasować nawożenie do wymagań konkretnej odmiany oraz jak prawidłowo modyfikować nawożenie w zależności od przebiegu warunków wegetacyjnych. 

Końcówka panelu agrotechnicznego - to czas dla Was! Odpowiadać będziemy na Wasze pytania. Zachęcamy do ich zadawania! 

Przypominamy, że tegoroczna edycja NWwR, w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, odbywa się online. Wszystkie rozmowy, debaty i wywiady możecie z łatwością śledzić podczas transmisji online na naszej stronie.

Sprawdź agendę!

ZAREJESTRUJ SIĘ